Ta umowa jest szkodliwa dla Irlandii
Od chwili pojawienia się propozycji Unii Europejskiej zawarcia umowy Mercosur, wiele osób, związków rolniczych i przedstawicieli świata polityki w Irlandii przekonywało, że to uderzy w rodzimy przemysł rolny, przede wszystkim w producentów mięsa.
Obecnie Sinn Féin wyraziło swój głośny sprzeciw w tej sprawie, a rzecznik ugrupowania ds. rolnictwa, poseł Matt Carthy powiedział, że niedopuszczalne jest, aby umowa handlowa UE-Mercosur pozostawała otwarta.
Poseł wezwał rząd do natychmiastowego zakończenia dalszych prac i wprowadzenia porozumienia w życie, co pozwoliłoby na import dodatkowych 100 tys. ton wołowiny na rynek Unii Europejskiej.
Jak dodał, jeśli rząd tego nie zrobi, partie rządowe stracą wszelką wiarygodność w swojej retoryce dotyczącej działań na rzecz klimatu.
Poseł Sinn Féin Matt Carthy stwierdza:
– To ironia losu, że podczas gdy w Irlandii toczy się ciągła dyskusja na temat roli rolnictwa w naszych krajowych emisjach dwutlenku węgla, brazylijski przemysł mięsny ujawnił plany zwiększenia tamtejszych stada bydła o 6,5 miliona sztuk, w celu zaspokojenia przewidywanego eksportu. Ten wzrost stanowi równowartość całego pogłowia wołowiny i bydła mlecznego w tym kraju. Tymczasem unijny komisarz Virginijus Sinkevicius wskazał, że oczekuje, iż umowa handlowa UE-Mercosur posunie się naprzód do końca tego roku, ułatwiając w ten sposób import znacznej ilości brazylijskiej wołowiny do Europy. Irlandzcy rolnicy mogą i muszą podejmować działania w celu zmniejszenia emisji. Nie możemy jednak oczekiwać, że te działania zostaną podjęte, podczas gdy Komisja Europejska przygotowuje się do podpisania umowy handlowej, która zniweczy jakikolwiek pozytywny wpływ naszych działań krajowych. Pod wpływem nacisków organizacji rolniczych i Sinn Féin ministrowie rządu powiedzieli w Dáil, że są teraz przeciwni umowy handlowej UE-Mercosur, ale wygląda na to, że muszą jeszcze powiedzieć to Komisji Europejskiej. Irlandia ma weta w sprawie tej umowy handlowej, a rząd musi poinformować UE, że zamierzamy z niego skorzystać i tym samym zakończyć dalsze postępy w tej katastrofalnej umowie. W przeciwnym razie partie rządowe stracą wszelką wiarygodność w swojej niedawnej retoryce działań na rzecz klimatu. Umowa handlowa z Mercosur nie daje Irlandii nic pozytywnego. Jest to złe dla naszego najważniejszego rodzimego sektora, złe dla całej naszej gospodarki i katastrofalne dla środowiska. Teraz trzeba to odrzucić.
Bogdan Feręc
Źr: Sinn Fein