Szczepionka przeciw ospie wietrznej musi być bezzwłocznie włączona do programu rutynowych

Szczepionka przeciw ospie wietrznej musi być spopularyzowana i włączona do rutynowych szczepień dziecięcych, powiedział poseł Fine Gael.

Poseł Colm Burke wezwał do przyspieszenia wprowadzenia szczepionki po tym, jak HIQA zleciała niedawno jej włączenie do rutynowych programów szczepień dzieci, a po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i ocenie sytuacji.

Poseł Burke powiedział:

– Irlandia pozostaje w tyle za swoimi europejskimi odpowiednikami, jeśli chodzi o podawanie tej szczepionki dzieciom w ramach rutynowych szczepień dziecięcych. Około 12 krajów w Europie, w tym Niemcy, Hiszpania, Włochy i Luksemburg, miało tę szczepionkę jako standard od wczesnych lat dziewięćdziesiątych. Stany Zjednoczone i Kanada od lat 90. powszechnie szczepią dzieci przeciwko ospie wietrznej. Ospa wietrzna jest wywoływana przez wysoce zakaźny wirus zwany półpaścem ospy wietrznej. W przypadku braku szczepień większość ludzi zaraża się w dzieciństwie i zwykle ma łagodny przebieg choroby, której głównymi objawami są swędząca, pęcherzowa wysypka. Jednak wirus może czasami powodować poważne objawy – na przykład, jeśli wywołuje infekcje bakteryjne – a nawet może być śmiertelny, szczególnie u osób ze słabym układem odpornościowym. W maju HSE ujawniło, że w tym roku nastąpił znaczny wzrost liczby hospitalizacji z powodu powikłań związanych z ospą wietrzną. Mówią, że było to zakorzenione w zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, kiedy nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na wiele chorób zakaźnych. HSE poinformowało również, że poziom zachorowań na ospę wietrzną jest zwykle niższy w miesiącach letnich, ale ze względu na zmiany we wzorcach rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych po pandemii, istnieje możliwość, że poziomy te mogą pozostać podwyższone przez dłuższy okres. Czas na działanie jest teraz. Po co narażać dzieci na zupełnie niepotrzebny ból i dyskomfort, a rodziców na wielkie zmartwienia, skoro mamy pod ręką proste i wartościowe rozwiązanie. Ponadto, z punktu widzenia edukacji i przemysłu, dzieci mogą być zmuszone do opuszczenia nawet dwóch tygodni szkoły lub opieki nad dziećmi z powodu tej choroby, co oznacza, że ​​rodzice również stają w obliczu chaosu, próbując uzyskać wolne od pracy, aby się nimi opiekować – czasami nawet na dłużej niż dwa tygodnie, jeśli więcej niż jedno dziecko w domu zarazi się wirusem. Obecnie rodzice i dzieci mają dostęp do szczepionki przeciwko ospie wietrznej w Irlandii, ale są zmuszeni zapłacić do 180 euro za dwie wymagane dawki. Wychwyt jest zgłaszany jako niski, co niewątpliwie wynika z zaporowych kosztów, ale także z braku informacji przekazywanych rodzicom o jego istnieniu, ponieważ nacisk kładziony jest zawsze na rutynowe szczepienia. Mamy zielone światło od HIQA – po co zwlekać z wykonaniem pierwszego kroku w kierunku wyeliminowania tej choroby z kraju?

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo CC BY-SA 3.0 Zeimusu

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Posłanka potępia a
Ukraińcy w Irlandii