Studenci szukają mieszkań

Sytuacja mieszkaniowa w Irlandii jest bardziej niż zła, a to wpływa w równym stopniu na osoby i rodziny szukające zakwaterowania, jak i na studentów, którzy chcieliby mieszkać w mieście, gdzie znajduje się ich uczelnia.

Jak wynika z badań agencji nieruchomości Knight Frank Ireland aktualnie tylko połowa wszystkich studentów z czterech miast, czyli Dublinie, Cork, Galway i Limerick, może otrzymać zakwaterowanie w domach studenckich. Ta druga część, szuka zakwaterowania na rynku prywatnym, więc stali się właściwie konkurencją dla innych osób, a co ważne, zaczęło to wpływać na cały rynek mieszkaniowy i proponowane nowe czynsze ponownie są wyższe.

Sytuację miała rozwiązać budowa nowych akademików, jednak część projektów została wstrzymana, a na przeszkodzie staje planowanie przestrzenne.

Na uczelniach mamy podobną sytuację, jak dzieje się to w całym kraju, więc ilość żaków w ostatniej dekadzie została zwiększona, a mówi się, że studentów jest obecnie o prawie 25% więcej.

Prognozy mówią, że na uczelniach do końca trwającej dekady studiować będzie od 39 500 do 48 900 studentów więcej, niż jest obecnie, więc należy im zapewnić również dostęp do mieszkań. W ostatnich 10 latach powstało natomiast 37 000 łóżek studenckich w czterech wymienionych wcześniej miastach, z czego połowa w Dublinie. To oznacza, że łóżek jest zbyt mało, jak na taką ilość studentów w Irlandii, bo rocznie powinno powstawać ok. 4000. W kraju powstaje teraz 1800 łóżek studenckich, z czego 800 w Dublinie, a 1000 w Cork.

Sytuacja wytworzyła też na rynku zakwaterowania studenckiego zjawisko wzrostu cen mieszkań, więc wszędzie tam, gdzie uważa się, iż standard zakwaterowania jest wyższy lub mieszkanie znajduje się w pobliżu uczelni, ceny są znacznie wyższe i wzrosły od ostatniego roku o ok. 7%.

W podziale na starsze i nowocześniejsze miejsca zakwaterowania studentów stawki wyglądają w następujący sposób. Starsze pokoje studenckie w Dublinie kosztują od 230 €, od 170 € Cork i 160 € w Galway, a te nowsze od 265 € w Dublinie, 250 € w Cork i od 235 € w Galway.

Całkiem inaczej wygląda sytuacja na rynku zakwaterowania prywatnego, bo tutaj za pokój studencki stawki są znacznie wyższe i właściwie nie różnią się niczym od typowych dla innych wynajmujących. Część właścicieli takich pokoi dla studentów żąda też znacznie wyższego zabezpieczenia, a i czasami zawyża czynsze.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Norbert Levajsics on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Poland is no longer
Electric Ireland bł