Strajk opiekunów dzieci młodszych

Na 26, 27 i 28 września zaplanowany został strajk pracowników zrzeszonych w Federacji Opiekunów Dzieci Młodszych, którzy domagają się zwiększenia finansowania z państwowej kasy, aby uniknąć kolejnych podwyżek opłat, jakie wnoszą rodzice.

O ile Federacja nie dojdzie do porozumienia z rządem, dużą część placówek opiekuńczych dla dzieci młodszych będzie w dniach strajku nieczynna lub działać będzie w mocno ograniczonym zakresie. Aktualnie Federacji Opiekunów Dzieci Młodszych twierdzi, że dotacje na funkcjonowanie placówek opiekuńczych, jakie przekazywane są z budżetu, powinny zostać zwiększone od 25 do 30 procent, co pozwoli na uniknięcie wprowadzenia podwyżek opłat, jakie wnoszone są przez rodziców.

W tej sprawie wypowiedział się minister ds. dzieci Roderic O’Gorman, który już na wstępie stwierdził, że strajk Federacji jest nieuzasadniony.

Minister Roderic O’Gorman:

Odkąd objąłem urząd, znacznie zwiększyłem inwestycje w opiekę nad dziećmi. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przez dziesięciolecia Irlandia nie inwestowała w opiekę nad dziećmi, a my jesteśmy ogromnie niedoinwestowani w porównaniu z resztą Europy, a ja naprawdę ciężko pracowałem, aby ich dogonić. 

Minister dodał, że z chwilą objęcia swojej teki, finansowanie opieki nad dziećmi wynosiło 638 mln €, natomiast obecnie jest na poziomie przekraczającym 1 mld €.

Minister Roderic O’Gorman:

W każdym sektorze wydatków państwa jest to ogromny wzrost w krótkim czasie. Dzięki tym dodatkowym pieniądzom udało mi się obniżyć koszty dla rodziców – średnio o 25%. Udało mi się zapewnić podwyżkę pracownikom zajmującym się opieką nad dziećmi, a od września ubiegłego roku 73% z nich otrzymało podwyżkę, wielu z nich po raz pierwszy. 

Roderic O’Gorman mówił również o samym zwiększeniu finansowania, u ujął to następującymi słowami:

– Kiedy włoży się w dany sektor dodatkowe 287 milionów euro, nie można powiedzieć, że nie będzie to miało znaczenia dla usług. Wydajność całego sektora rośnie, a liczba zamknięć maleje. W tym roku jest najniższa liczba zamknięć w ciągu ostatnich pięciu lat… liczba zamknięć w sierpniu była mniejsza niż w zeszłym roku. 

Minister podkreślił również, że czyni starania, aby w budżecie na przyszły rok, zwiększyć środki finansowania na opiekę dzieci młodszych.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by BBC Creative on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Wciąż brakuje kier
I po biletach