Średnia cena domu w Dublinie przekroczyła pół miliona

Leo Varadkar mówiąc, iż wierzy, że ceny domów w Irlandii zaczną się stabilizować, miał chyba na myśli ceny wysokie i bardzo wysokie, bo na to wskazują dane DNG.

Doradcy ds. nieruchomości z DNG przeprowadzili analizę rynku mieszkaniowego i ustalili, że średnia cena używanego domu w Dublinie wynosi obecnie 520 000 €, natomiast uśrednione ceny dla całej aglomeracji dublińskiej wzrosły w pierwszym kwartale tego roku o 1%. Jak zaznaczono w opracowaniu, popyt na mieszkania i domy nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale spada podaż, co zwiastuje, że ceny domów oraz mieszkań w stolicy wciąż będą rosnąć.

Roczna stopa wzrostu cen w Dublinie wyniosła za 12 miesięcy do końca marca 2%, natomiast o 3% do listopada ub. roku. W pierwszym kwartale 2022 r. ceny używanych domów w Dublinie wzrosły o 2% i 9% w ujęciu rocznym.

Dyrektor ds. badań w DNG Paul Murgatroyd powiedział:

– Pomimo niewielkiego wzrostu wartości kapitału w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku, ogólny obraz rynku sprzedaży przedstawia względną stabilność cen, a ceny domów i mieszkań prawie niezmienione w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, co będzie pewnym pocieszeniem dla kupujących na obecnym rynku. Dostępne poziomy zapasów, choć rosną, są nadal znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii i poniżej poziomu wymaganego do zaspokojenia popytu, więc brak podaży pomaga obecnie utrzymać ceny. Na rynku dostępnych jest o 16% więcej domów w porównaniu z tym miesiącem ubiegłego roku, w zależności od lokalizacji.

Najszybciej rosły ceny domów w dolnym segmencie sprzedaży, a nieruchomości w cenie poniżej 350 000 € zdrożały w I kwartale 2023 roku o 1,8%. W zachodniej części Dublina ceny nieruchomości podniosły się o 1,6%, a w całym okresie pierwszych trzech miesięcy roku aktywność kupujących na rynku wtórnym była na poziomie wysokim i kupiono ponad połowę wystawionych do sprzedaży nieruchomości.

2/3 kupujących korzystała podczas zakupów z kredytowania hipotecznego, a 23% nieruchomości mieszkalnych zakupiono ze środków własnych w gotówce.

Trochę inaczej wyglądają dane pochodzące z CSO, bo w tym przypadku mówi się, że ceny nieruchomości w aglomeracji dublińskiej spadły w styczniu o 1,1%, natomiast mediana cen domów kupowanych w stolicy w tym samym miesiącu wyniosła od 430 000 euro do 630 000 euro w Dún Laoghaire-Rathdown.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Gabriel Ramos on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Żółte ostrzeżeni
Najwięcej czekolady