Sprzedaż mięsa w sklepach po nowemu. Co się zmienia w Europie?

Rada Federalna Szwajcarii oficjalnie wezwała supermarkety do zaprzestania sprzedaży przecenionych wielopaków mięsa. Powód? Ograniczenia marnotrawienia żywności.

Zdaniem rządu, chociaż opakowanie zbiorcze może być wygodnym zakupem dla rodzin wielodzietnych, stanowi również zachętę do kupowania większej ilości, nawet jeśli tak naprawdę tego nie potrzebujemy.

Szwajcaria chce, aby obywatele spożywali mniej mięsa

Wezwanie dotyczy akurat tego produktu, ponieważ Szwajcaria dąży również do osiągnięcia korzyści zdrowotnych i środowiskowych poprzez spożywanie mniejszej ilości mięsa i ograniczenie ich produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ

Farmy wertykalne, mięso z laboratorium i metawersum – to kierunki zmian rynku FMCG

Proces produkcji befsztyka, począwszy od hodowli, po ubój zwierzęcia i pojawienie się na półkach sklepowych, ma znacznie większy wpływ na środowisko, niż produkcja np. ziemniaka.

Sklepy mają zaprzestać przeceniania opakowań zbiorczych

Plany rządu nie ograniczają się jedynie do przeceniania wielopaków, Szwajcaria chce, aby supermarkety zarażały niesprzedane mięso jeszcze przed terminem jego przydatności do spożycia. Następnie mogę je przekazać organizacjom pożytku publicznego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Opłata za zmarnowaną żywność – Auchan wyliczył ją na 690 tys. zł

Wielkie sieci handlowe są świadome problemu marnowania żywności i już pracują nad ograniczeniem tego zjawiska.

Rząd kształtuje politykę supermarketów

Na przykład sieć Migros stosuje już takie same rabaty na opakowaniach jednostkowych, jakie stosowano na opakowaniach zbiorczych. Denner poszerza ofertę produktów sprzedawanych w mniejszych opakowaniach.

Jeśli supermarkety nie zrealizują celów zaproponowanych przez Radę Federalną, rząd zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych działań.

Każdego roku w Szwajcarii wyrzuca się 2,8 miliona artykułów spożywczych, a rząd federalny wyznaczył sobie cel zmniejszenia o połowę marnowania żywności do 2030 roku.

Źródło: dlahandlu.pl, esmmagazine.com

Photo by Iñigo De la Maza on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Co roku, w dniu 26 l
Niemcy protestują w