Spór studentów z Żabką o zielonego hot-doga. Znamy stanowisko sieci

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zarzucają spółce Żabka Polska, że wykorzystała bezprawnie ich pomysł na zielonego hot-doga. Żabka zaprzecza, że przekąska Willy Zielonka była inspirowana studencką Żapnapką – podają wirtualnemedia.pl.

Sprawa zaczęła się pod koniec 2019 roku. Wtedy to Żabka we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, ogłosiła konkurs dla studentów „Kreatorzy Produktu”. Żabka wyłaniała w ten sposób najlepsze pomysły na produkty, które trafiłyby do sprzedaży w jej sklepach na wyłączność.

Helena Dwernicka i jej zespół do konkursu zgłosili pomysł „Kumkacza”, który potem zmienili na zielonego hot-doga na wynos – „Żapnapkę”. Mimo pozytywnych ocen na finale, koncept Żapnapki nie zajął żadnego z miejsc na podium. 25 czerwca 2020 roku Żabka zaczęła kampanię promocyjną nowości – zielonego hot-doga „Willy Zielonka”. Podobieństwo produkty do ich Żapnapki według studentów obejmuje kształt, sposób podania i skład. Żabka zaprzecza, że Willy Zielonka była inspirowana studencką Żapnapką.

Więcej w serwisie wirtualnemedia.pl

Poniżej publikuemy stanowisko sieci Żabka:


„Pragniemy podkreślić, że Sąd Okręgowy w Poznaniu w sprawie zainicjowanej przez studentów już w 2020 roku wyraźnie wskazał w uzasadnieniu wydanego postanowienia, że ich żądania nie mają podstaw prawnych. Sąd podkreślił, że przedstawione przez studentów pomysły nie miały charakteru utworów, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nadto Sąd wyraźnie przychylił się do stanowiska Spółki, iż pomysł studentów oraz produkt wprowadzony na rynek przez Żabka Polska są tak istotnie odmienne, że nie może być mowy o naruszeniu praw studentów. Żapnapka miałaby składać się z bułki o brązowej skórce, zielonym miękiszu z dodatkiem szpinaku, w której znajduje się miks sałat, sos oraz panierowany kawałek kurczaka, natomiast Willy Zielonka to hot-dog z pojedynczą parówką, w zielonej bułce z dodatkiem szpinaku oraz sosem z zielonych pomidorów. 


Pragniemy podkreślić, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby w sposób transparentny wyjaśnić tę sprawę i w pełnej otwartości przedstawiliśmy jej wyniki studentom.
 
Należy ubolewać, że projekt mający wspierać nowe pomysły produktowe, został wykorzystany w nieetyczny sposób. Stawianie naszej firmy w niekorzystnym świetle za pośrednictwem mediów, prezentując głównie stanowisko studentów i zamieszczając stanowisko Żabki na samym końcu, wobec oczywistych dowodów przeczących oskarżeniom, jest dla naszej firmy bardzo krzywdzące.”

Źródło: wirtualnemedia.pl; dlahandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Z Doliny Krzemowej d
Szef delegacji Parla
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.