Spada aktywność biznesowa w strefie euro

Aktywność gospodarcza w strefie euro spadła w sierpniu i był to już drugi miesiąc z rzędu, a to rosnące koszty życia zmusiły konsumentów do cięcia wydatków, co przekłada się na niższą produkcję.

Index PMI przedstawiony przez S&P Global, postrzegany jest, jako dobry wskaźnik ogólnej kondycji gospodarczej, ale spadł do 49,2 punktu w sierpniu z 49,9 w lipcu i było to nieco powyżej mediany prognoz w ankiecie Reutersa, a prognozowano tam spadek do 49 punktów.

Odczyt poniżej 50 wskazuje na kurczenie się strefy euro, a wstępne szacunki z sierpnia były najniższe od lutego 2021 r.

Niestety badania prowadzone przez ekonomistów wskazują, że nie należy oczekiwać w najbliższych miesiącach odbicia, a sytuacja może być kontynuowana, więc wskaźniki będą spadać. Określi to gospodarkę strefy euro w kategorii recesyjnej, czyli sprawdzi się to, co przewidywane było już wcześniej.

Obecnie można mówić już otwartym tekstem o recesji w strefie euro, bo uważa się, iż dwumiesięczny wskaźnik zniżkowy lub zwyżkowy pokazuje kierunek gospodarczy, a jednocześnie jest potwierdzeniem wcześniejszych danych.

Badanie sugeruje też, że nie będzie rychłego zwrotu, bo spadł i popyt, a sierpień był drugim miesiącem zniżkowym z rzędu. Indeks nowych przedsiębiorstw wyniósł 47,7, tuż przed lipcowym 47,6. Wskaźnik PMI obejmujący dominującą branżę usługową w bloku euro spadł do 50,2 z 51,2 tylko nieco powyżej progu rentowności i poniżej 50,5 prognozowanego w ankiecie Reutersa.

Chociaż firmy usługowe podnosiły w tym miesiącu swoje ceny w wolniejszym tempie, wskaźnik cen wyrobów gotowych pozostał znacznie powyżej długoterminowej średniej i jego odczyt wyniósł 59,9, w porównaniu z 62,1 w lipcu.

Aktywność produkcyjna ponownie spadła w tym miesiącu i przemysłowe PMI obniżyło się do 49,7 z 49,8 punktu i jest najniższe od czerwca 2020 r., podczas gdy wskaźnik mierzący produkcję, który wpływa na złożone PMI, wyniósł 46,5 w porównaniu do 46,3 w lipcu.

To spowolnienie działalności nastąpiło pomimo tego, że fabryki realizowały stare zamówienia i wytwarzały nadwyżkę gotowych produktów w najszybszym tempie od czasu rozpoczęcia badania w połowie 1997 r., gdy miały trudności ze sprzedażą w warunkach spadającego popytu.

Ogólny indeks zapasów wyrobów gotowych wzrósł do 53,3 z 52,5 w lipcu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Met Éireann prognoz
Zdrożeją nabiał i