Samochody używane zdrożały prawie 70%

Najnowsza analiza runku samochodów używanych, jaką przeprowadził DoneDeal, wykazała, że samochody używane są znacznie droższe niż w latach poprzednich, a ich ceny stale rosną.

Jak czytamy w raporcie, ceny samochodów używanych odzwierciedlają wzrosty innych cen, jakie obserwowane są na irlandzkim rynku, a wpływ na ceny ma rosnący od zakończenia pandemii popyt i stosunkowo niska podaż aut z drugiej ręki. Obecnie roczna stopa inflacji cen na samochody używane wynosi 21%, ale od końca września 202 roku ich ceny podniosły się o 67%.

Ważne jest również, że ceny aut używanych rosną znacznie bardziej i szybciej w przypadku samochodów wyższych klas, które automatycznie warte są nieco więcej.

Od stycznia do marca tego roku ceny samochodów używanych wzrosły o 7,4%, a w drugim kwartale było to 3,1%. Kolejny, czyli trzeci kwartał tego roku, to ponowne przyspieszenie wzrostów cen, które zatrzymały się na poziomie wzrostu 3.5%. Dla porównania stopa inflacji za lata 2018 i 2019 wynosiła tylko 0,8%. Niska dostępność samochodów używanych w okresie od czerwca do grudnia 2021 roku, pogłębiona została rosnącym popytem, który jednak wyhamował w I kwartale tego roku, ale zaczął wzrastać od marca do lipca, kiedy zainteresowanie używanymi autami wzrosło o 5,8%.

Mniej o 17,3% importuje się i sprzedaje aut starszych, które powoli zaczynają mieć problemy z dostosowaniem się do poziomów emisji CO2 i tak dzieje się od początku tego roku.

Wzrasta natomiast sprzedaż samochodów elektrycznych, zarówno nowych, jak i z drugiej ręki. Na rynku wtórnym, sprzedaż samochodów elektrycznych to obecnie 1% wszystkich dokonanych transakcji sprzedaży.

Bogdan Feręc

Źr: Done Deal

Zdj: Sheils Motor Group

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Aura będzie łaskaw
Raport: 73 proc. Pol