Aura będzie łaskawa

O ile wierzyć prognozom średnioterminowym, to nie musimy się obawiać szybkiego nadejścia chłodów, a to oznacza, że przynajmniej do połowy listopada będzie raczej ciepło.

Wg Met Éireann z Irlandii i Met Office z Wielkiej Brytanii, ale też Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, do końca tego tygodnia i w weekend temperatury oscylować mają w okolicach 13 – 15 stopni Celsjusza. W listopadzie zapowiada się niewielki spadek temperatur, ale zarówno układ frontów barycznych, jak i modele meteorologiczne wskazują, że i pierwsza połowa listopada może być stosunkowo ciepła.

Temperatury w pierwszych dwóch tygodniach następnego miesiąca mają być wyższe od typowych dla tej pory roku, ale z zaznaczeniem, że nocami spadać będą poniżej 10 stopni.

Niejednoznaczne są przewidywania, które dotyczą opadów deszczu, ale ocenia się, że łączna suma opadów deszczu, nie powinna przekraczać średniej, a i nie ma obecnie wskazań, by czekały nas w okresie do 15 listopada jakieś niepokojące zdarzenia pogodowe.

Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że początek listopada będzie cieplejszy, niż średnia dla tego okresu, a wśród meteorologów panuje też pogląd, iż zima nie będzie charakteryzować się specjalnie niskimi temperaturami.

To jednak jest jeszcze w sferze głębokich przypuszczeń, bo prognozy na dłuży termin, więc powyżej jednego miesiąca, nigdy nie niosą ze sobą wysokiego stopnia poprawności i trudno jest określić, czy przewidywania są prawidłowe.

Wiemy natomiast, że podobnego zdania są agencje meteorologiczne z Europy i też twierdzą, że ta zima ma należeć do łagodnych.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/Met Office/Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody

Photo by Lukasz Szmigiel on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin złoży w
Samochody używane z