Rząd zapowiada rozmowy w sprawie podwyżek opłat autostradowych

Nie ma zgody gabinetu na wprowadzenie wyższych opłat za 9 autostrad w Irlandii, a jak zapowiedziano, minister transportu spotka się w przyszłym tygodniu z przedstawicielami Transport Infrastructure Ireland (TII) i omówi tę kwestię.

Poinformowała o tym wiceminister ds. transportu Hildegarde Naughton, która uważa, że podwyżki nie powinny mieć miejsca, a i ile są konieczne, nie powinno się to stać w proponowanym terminie, czyli od 1 stycznia 2023 roku. Minister podkreśliła, że takie rozmowy są niezbędne, a jasno wskazuje na to opinia gabinetu, jak i sprzeciw wszystkich ministrów oraz kół politycznych.

Rząd, co warto zaznaczyć, może mieć wpływ na decyzję TII, gdyż autostrady, o których mowa, są pod zarządem Transport Infrastructure Ireland, gdyż są to drogi państwowe.

Rząd jest też przekonany, że to jeden z najgorszych momentów na podnoszenie opłat za użytkowanie autostrad, gdy społeczeństwo boryka się z rosnącymi kosztami utrzymania, a styczniowa podwyżka może dodatkowo pogłębić kryzys niektórych gospodarstw domowych.

Wiceminister ds. transportu Hildegarde Naughton powiedziała:

– Oczywiście z punktu widzenia rządu, czas na to nie jest dobry, gdy patrzymy na miary kosztów utrzymania, a między TII i rządem nastąpi zaangażowanie. Myślę, że są to rozmowy, które naprawdę muszą się teraz odbyć. To, czego nie chcemy robić, to dawać jedną ręką i brać drugą, więc te rozmowy muszą się odbyć w odniesieniu do tego, jak możemy sobie z tym poradzić.

We wcześniejszym oświadczeniu, jakie na początku tego tygodnia wydało TII, broniono podwyżki opłat za autostradę M50, mówiąc, że odroczenie podwyżki doprowadziłoby do przesunięcia środków z innych dróg.

Transport Infrastructure Ireland:

– M50 to autostrada finansowana przez użytkowników, dzięki systemowi poboru opłat bez barier. TII jest zobowiązane na mocy przepisów w celu utrzymania bezpiecznej i wydajnej sieci dróg krajowych, a opłata za przejazd M50 finansuje utrzymanie i eksploatację M50. Odroczenie podwyżki opłat na autostradzie M50 wymagałoby realokacji środków z innych projektów dróg krajowych i zmniejszenia funduszy na zarządzanie aktywami oraz działania modernizacyjne.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Bob Embleton

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zażąda zm
Lagarde nie chce, ab