Lagarde nie chce, aby rządy pomagały obywatelom. Biedni mają być biedni, a bogaci stać się biedni i głodni w zimnych domach

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że kierowana przez nią instytucja, może być wkrótce zmuszona do kolejnej podwyżki stóp procentowych, niezależnie od podejmowania innych działań, jakie prowadzą do obniżenia poziomu inflacji.

Christine Lagarde:

– Spodziewamy się dalszych podwyżek stóp procentowych, a wycofanie akomodacji może nie wystarczyć.

Mówiąc, że EBC spodziewa się obniżenia inflacji, dodała:

– Jak daleko jeszcze musimy się posunąć i jak szybko, będzie zależało od perspektyw inflacji. Będzie to w odpowiednim czasie.

Inflacja w strefie euro w październiku wyniosła 10,7% i był to najwyższy poziom od 1997 roku, a wysokość inflacji znacznie przekroczyła cel, który wynosi dla strefy euro 2%.

To niepokojące informacje, a w zestawieniu z opiniami europejskich ekonomistów spawa, zaczyna wyglądać źle i uważają oni, iż pod koniec tego roku lub w początkach przyszłego, konsumenci utracą siłę nabywczą, co w druzgocący sposób odbije się na ekonomii wielu państw unijnych.

Trochę inaczej patrzą na to urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego i twierdzą, że stopniowe podnoszenie stóp procentowych, pozwoliło na uniknięcie drastycznych kroków, jakie konieczne byłyby w niedalekiej przyszłości. Nie można powiedzieć, aby inflacja samoistnie zaczęła spadać, więc w pewnym momencie, wyrwałaby się spod jakiejkolwiek kontroli i zaczęła żyć własnym nieprzewidywalnym życiem. Niezbędne jest więc podnoszenie stóp procentowych, co powstrzymuje inflację, chociaż jeszcze nie przyczyniło się do jej opanowania.

Aktualnie jesteśmy w okresie wyczekiwania i ekonomiści są przekonani, że po posiedzeniu zaplanowanym na 15 grudnia, EBC ponownie podniesie stopy procentowe kredytów, co oznacza, że osoby z kredytami konsumenckimi i hipotecznymi, płacić będą jeszcze wyższe odsetki.

Zastanawiająca jest też opinia szefowej EBC, bo Christine Lagarde ostrzegła rządy krajowe, aby nie szły zbyt daleko we wsparciu swoich obywateli oraz firm. Sama pomoc powinna być wg Lagarde tymczasowa, ale i skierowana wyłącznie do osób najbardziej potrzebujących. O ile gabinety będą rozdawać pieniądze na wsparcie wszystkim, tym samym zwiększać będą popyt i napędzać inflację. Należy też wg Lagarde zmniejszyć dotacje energetyczne, by zachęcić ludzi do jej oszczędzania.

Bogdan Feręc

Źr: EuroNews

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Brinacor

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd zapowiada rozm
Źle mi życzą, czy
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.