Rząd odbiera nadpłaty zasiłku PUP

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Jak wynika z danych Departamentu Ochrony Socjalnej w całym okresie pandemii nadpłacono 46 milionów euro z nieprawnie pobranych zasiłków Pandemic Unemployment Payment.

Jak dowiedziała się telewizja RTÉ, do końca lipca udało się odzyskać z tego tytułu 18 700 mln €, jednak wciąż należy odebrać od osób i firm prawie 36 mln €, aby wszystkie nieprawidłowo wypłacone świadczenia PUP trafiły już z powrotem do budżetu.

Przewodniczący Komisji Oireachtas ds. Ochrony Socjalnej poseł niezależny Denis Naughten powiedział, że w ujęciu ogólnym, to niewielka ilość oszustw, z jaką kraj ma do czynienia, a stanowi ok. 2% wszystkich roszczeń PUP. Większość przypadków stanowiły osoby, które wracały do pracy, a nie zgłosiły tego faktu w Social Welfare, licząc, że uda się im przez jakiś czas bezkarnie pobierać również zasiłek PUP.

To udawało się przez jakiś czas, jednak przegląd, jaki przeprowadzony został przez pracowników Social Welfare, ujawnił, iż sprawie należy przyjrzeć się głębiej, co w konsekwencji dało skalę problemu i doprowadziło do szeregu wezwań do zwrotu nadpłaconych przez państwo kwot.

Część osób próbuje jednak udowodnić, iż zasiłek w ich ocenie pobierany był zgodnie z przepisami, jednak wtedy urzędnicy Social Welfare weryfikują to w Revenue i zestawiają z danymi, jakie w zakresie wynagrodzenia pracowników i okresów zatrudnienia do Urzędu Skarbowego przesyłają właściciele firm.

Przegląd systemu i prawidłowości wypłat zasiłków pandemicznych ujawnił też kolejną sprawę, bo jak się okazało, również w zakresie innych zasiłków i zapomóg odkryto nieprawidłowości w złożonych aplikacjach o przyznanie pomocy państwa, a to zaowocowało decyzją o kompleksowym przeglądzie całego systemu socjalnego w Irlandii. Urzędnicy Departamentu Ochrony Socjalnej prowadzą obecnie kontrolę wniosków pandemicznych, ale i, o czym mówiliśmy wcześniej, wniosków o zasiłki dla poszukujących pracy, ale i rozpoczęła się już zakrojona na szeroką skalę kontrola wszystkich innych wniosków o przyznanie jakiejkolwiek pomocy w zakresie ochrony socjalnej.

Urzędnicy podkreślają, że w każdym przypadku, w jakim odkryte zostaną nieprawidłowości, osoby, które dopuściły się nadużyć lub podały nieprawdziwe dane, wezwane będą do złożenia wyjaśnień i ewentualnego zwrotu nieprawnie pobranych zasiłków.

Mówi się też, że już wstępny proces oceny składanych wniosków powinien doczekać się w kraju modernizacji, aby zmniejszyć ryzyko i możliwości wyłudzania zasiłków socjalnych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Coraz więcej obaw o
Coraz więcej młody

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!