Coraz więcej młodych ludzi mieszka z rodzicami

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Eurostat opublikował dane o stanie mieszkalnictwa w Irlandii, a z tych wynika, że w kraju zwiększyła się ilość osób młodych, które bardzo długo mieszkają z rodzicami lub wracają do rodziców.

Obecnie średni wiek opuszczenia przez młodych ludzi z Irlandii domu rodzinnego wzrósł do 28 lat, a wszystko spowodowane jest kryzysem mieszkaniowym, w tym brakiem mieszkań na wynajem oraz niedostępnością kredytów hipotecznych. Co podkreślono w raporcie, nie tylko studenci mają problem, aby opuścić dom rodzinny, bo nawet osoby po ukończeniu studiów, ale też inne młode osoby pracujące, nie są w stanie ani znaleźć odpowiedniego dla siebie mieszkania, ani w wielu przypadkach takiego utrzymać.

Większość osób młodych, które opuściły domy swoich rodziców, mieszka w lokalach, które dzielą z innymi osobami, a o ile zdecydowały się na zamieszkanie w Dublinie, czynsz za niewielki pokój wynosi od 650 do nawet 900 euro i uzależniony jest od dzielnicy.

Problemem dla ludzi młodych jest też znalezienie odpowiedniego do ich zarobków mieszkania na wynajem, bo dla wielu z nich czynsze są wygórowane, więc ich zarobki, nie są w stanie pokryć zarówno kosztów najmu, jak i ich pełnego utrzymania. Dlatego wśród ludzi młodych zaczyna w dużym stopniu ujawniać się trend, iż porzucają swoje dotychczasowe życie, również zawodowe i wracają do miejscowości rodzinnych, by tam zaleźć pracę, ale i mieszkać w domach swoich rodziców. To znacznie obniża koszty utrzymania, chociaż wcale nie jest tym, czego oczekiwali młodzi ludzie rozpoczynający własne dorosłe i zawodowe życie.

Najgorzej na rynku najmu lokali mają się teraz młodzi dorośli z rodzinami, którzy w wielu przypadkach nie mają się gdzie podziać, bo z jednej strony mieszkają w wynajętych drogich mieszkaniach, ale ich rodziny są na tyle duże, że nie mogą też wrócić do domów rodzinnych, bo tam na trójkę lub dodatkową czwórkę osób, nie ma po prostu miejsca.

Wg Eurostatu sytuacja w najbliższych latach w Irlandii może się jeszcze pogorszyć, natomiast rozwiązaniem stanie się budowa znacznie większej ilości mieszkań i domów państwowych.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!