Rząd musi wyjaśnić, dlaczego finansuje rozwój funduszy inwestycyjnych?

– Ta umowa charakteryzuje wszystko, co jest nie tak z podejściem rządu do mieszkalnictwa –

Według rzecznika socjaldemokratów ds. mieszkalnictwa Ciana O’Callaghana, rząd musi wyjaśnić, dlaczego środki państwowe są wykorzystywane do finansowania inwestycji dla funduszy inwestycyjnych?

Poseł O’Callaghan skomentował sprawę po ujawnieniu, że Home Building Finance Ireland (HBFI) finansuje budowę 211 mieszkań, które kupi jeden z największych instytucjonalnych wynajmujących w kraju, Urbeo.

Cian O’Callaghan:

– Kiedy poprzedni rząd ustanowił HBFI w 2019 roku, jego deklarowanym celem było zapewnienie finansowania małym i średnim firmom budowlanym na budowę bardzo potrzebnych domów. Jednak mandat HBFI został następnie zmieniony, a finansowanie przekierowane do dużych projektów, z których niektóre to projekty typu build-to-rent, które zostały kupione przez fundusze inwestycyjne. Są to mieszkania, które nigdy nie będą dostępne dla pracowników i rodzin, a ich cena będzie poza zasięgiem tych samych nabywców na wynajem. Najnowszym tego przykładem jest budowa 211 mieszkań Windmill w Clonsilla, która została w całości sfinansowana przez HBFI. Dlaczego państwo finansuje budowę mieszkań, które będą wynajmowane po niebotycznych stawkach przez fundusz inwestycyjny, aby zwiększyć i tak już ogromne zyski? To dziwne, że w ten sposób wykorzystywane są cenne zasoby państwowe, zwłaszcza gdy nie ma umowy na obniżenie czynszów w zamian za udostępnienie tych środków. Ta umowa ukazuje wszystko, co jest nie tak z podejściem rządu do mieszkalnictwa. Nie podjęto próby nadania priorytetu dostawom tanich domów, a jedynymi zwycięzcami są deweloper i fundusz inwestycyjny. Rząd musi określić, ile programów typu build-to-rent sfinansował HBFI; jakie badania due diligence zostały przeprowadzone przed uwolnieniem tych funduszy i ile pieniędzy państwowych przeznaczono na inwestycje, które zostały kupione blokowo przez fundusze inwestycyjne?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Image by Louis from Pixabay

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Rząd musi chronić
Komitet Regionów: p