Rząd marnuje potencjał energii wiatrowej Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Liderka Partii Pracy i rzeczniczka ds. środowiska Ivana Bacik powiedziała, że ​​rząd musi być bardziej ambitny i działać na rzecz wykorzystania irlandzkiego potencjału energii wiatrowej oraz odnawialnej, więc priorytetowo traktować rozwiązania kryzysowej sytuacji klimatycznej.

Odpowiadając na raport Wind Energy Ireland Bridging the Gap posłanka Bacik powiedziała, że państwo musi traktować priorytetowo i wspierać wszelkie możliwe środki, aby ułatwić przejście do gospodarki i społeczeństwa bezemisyjnego.

Poseł Bacik powiedziała:

– Klimat na Ziemi szybko się zmienia, a jego wpływ można zaobserwować na poziomie lokalnym i globalnym. Dostępna jest dla nas szansa, w której musimy działać teraz z wizją stworzenia bardziej ekologicznej, zdrowszej i bardziej zrównoważonej Irlandii. Jestem głęboko zaniepokojona lekturą raportu Wind Energy Ireland, który jest surowy w swojej analizie obecnej sytuacji i postrzeganego braku woli politycznej do wprowadzenia zmian. Rząd nie planuje, a rzeczywistość jest taka, że ​​zmiany systemów wymagane do rozwiązania problemu kryzysu klimatycznego nie mogą czekać. Koszty życia w kryzysie, kryzys energetyczny i kryzys klimatyczny są ze sobą ściśle powiązane. Zbyt długo zwlekaliśmy, a rozwiązania w zakresie pomocy pasmowej, takie jak budżety węglowe, po prostu nie działają. Wzrost globalnych temperatur w tym stuleciu musi pozostać poniżej 1,5°C, jeśli mamy uniknąć nieodwracalnego i katastrofalnego chaosu klimatycznego. Nasza obecna trajektoria spowoduje, że przegapimy ten cel, z katastrofalnymi konsekwencjami. Rosnące ceny paliw są katastrofalne dla pogrążonych w trudnej sytuacji rodzin w Irlandii, ale postrzeganie działań na rzecz klimatu i przystępności cenowej, jako wzajemnie się wykluczających, jest błędne. Jak powiedział sekretarz generalny Guterres, brak przejścia na czyste i odnawialne paliwa zapewnia obustronne zniszczenie dla wszystkich, a najbardziej narażone społeczności na świecie będą musiały najpierw stawić czoła najgorszym konsekwencjom. Raport Wind Energy Ireland jest kolejnym przypomnieniem, że rząd musi podjąć działania w zakresie odnawialnej i zrównoważonej energii, aby zarówno chronić naszą planetę, jak i zmniejszyć obciążenie kosztów życia w Irlandii. Kiedy mówimy o inwestycjach w odnawialne źródła energii, wszyscy jesteśmy świadomi, że jest jeszcze wiele do zrobienia, a ten raport podkreśla obszary, w których rząd musi się rozwijać. Analiza Wind Energy Ireland wskazuje, że ceny węgla, składowanie i ekologiczny wodór mogą zmniejszyć i wyeliminować zapotrzebowanie na paliwa kopalne w elektryczności. Musimy zobaczyć interwencję rządu, która rzeczywiście wprowadzi w życie te pełne nadziei prognozy i optymistyczne modelowanie. Ostatecznie musimy teraz zobaczyć znaczące działania na rzecz klimatu. Badania zlecone przez Young Social Innovators w kwietniu wykazały, że zmiany klimatyczne i koszty życia są głównym źródłem obaw prawie czterech na pięciu nastolatków w Irlandii. Co zrobi rząd, aby nie tylko złagodzić te obawy, ale także zapewnić planetę nadającą się do zamieszkania dla przyszłych pokoleń?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii powstaną
Jak mówi…
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.