Rosyjskie Mere wycofuje się z Polski

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W mediach społecznościowych dyskont Mere w Częstochowie ogłosił wyprzedaż towarów „w związku z likwidacją sklepu”. Sieć zaprosiła klientów na ostatnie zakupy. Takie same komunikaty wydał m.in. sklep Mere Żyrardów, Jaworzno czy Bełchatów.

Sieć Mere po długich miesiącach przygotowań i opóźnień otworzyła pierwszy sklep w lutym 2020 roku, a do dziś rozrosła się do dziewięciu lokali. Teraz zamyka placówki. Poszczególne sklepy wydają w serwisach społecznosiowych takie komunikaty:

Komunikat Mere na FB

Komunikat Mere na FB

Atak na Ukrainę a zakupy w Mere

W lutym br. klienci zaczęli bojkotować placówki Mere. Na forach dotyczących zakupów w rosyjskiej sieci Mere, w dniu ataku Rosji na Ukrainę, zaczęły się pojawiać wpisy „nie wyobrażam sobie, aby ktoś tam robił zakupy po 24 lutego”, ” nie wspomagamy rosyjskiej gospodarki”. Dotychczas kupujący chwalili sieć za niskie ceny, choć mieli zastrzeżenia do jakości czy do wyglądu sklepów sprzedających towar prosto z palet oraz braków towaru na półkach.

Pod wiadomościami o likwidacji sklepów pojawiają się m.in. wpisy chwalące sieć za niskie ceny oraz głosy mówiące o tym, że w sklepach pracowali przecież Polacy.

Sklepy Mere w Polsce

Pierwszy sklep sieci Mere w Polsce został otwarty w Częstochowie latem 2020 roku. Aktualnie firma Torgservis, operator sieci Mere, zarządza sklepami w Częstochowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, dwoma w Radomiu, Żyrardowie, Chełmie, Hrubieszowie i Bełchatowie. Ostatni sklep został otwarty w Jaworznie na Śląsku. Kierownik jaworznickiego sklepu zaapelowała do mieszkańców Jaworzna o zachowanie spokoju. Jak przekonywał, pracownicy sklepu nie mają nic wspólnego z inwazją Rosji na Ukrainę, branie na nich odwetu jest więc bezzasadne.

Plany otwarcia ponad 100 sklepów Mere w Polsce

W sumie do sieci należy obecnie 9 placówek, choć plany były znacznie ambitniejsze i zakładały uruchomienie w Polsce ponad 100 sklepów. 

Spółka Torgservis PL, która wprowadziła na nasz rynek sieć Mere, zamknęła 2020 rok stratą na poziomie 1,32 mln zł. Strata ze sprzedaży to 1,34 mln zł. W 2020 r. spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży towarów i materiałów w wysokości 3,27 mln zł. Koszty działalności operacyjnej to 4,61 mln zł. 

Andrey Shnayder, Sergey Shnayder czyli wspólnicy firmy Torgservis, mają też spółkę o nazwie LIGHTWEST PL. W czerwcu 2021 jej prezesem została Irina Baranova. Firma zakończyła rok 2020 stratą 8 632,37 zł. Suma bilansowa po stronie aktywów i pasywów wyniosła 291 367,63.

W październiku 2021 władze Ukrainy nałożyły sankcje na sieć Mere. Zdecydowano wówczas, że dyskonter nie może rozwijać się na terenie Ukrainy.

W Rosji sieć działa pod szyldem Svetofor, a w jej skład wchodzi ponad 800 sklepów. 

Źródło: dlahandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Członkostwo w Unii
MF: Niskie Podatki j
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.