Rishi Sunak premierem UK

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Była premier Wielkiej Brytanii Liz Truss poparła kandydaturę Rishi Sunaka na stanowisko szefa Partii Konserwatywnej, a tym samym na kolejnego premiera Zjednoczonego Królestwa.

Wcześniej jednak kontrkandydatka Sunaka Penny Mordaunt nie zdołała zebrać wystarczającej ilości głosów wewnątrz swojej partii, by przejść do kolejnej tury głosowania, co kazało jej w oficjalnym wpisie na Twiterze poinformować, iż rezygnuje z dalszego kandydowania. To z kolei, przy jednoczesnym braku innych kandydatów dało Rishiemu Sunakowi możliwość automatycznego objęcia funkcji lidera Partii Konserwatywnej, a co za tym idzie, może teraz oczekiwać od króla Karola III nominacji na stanowisko premiera.

Po otrzymaniu z rąk króla nominacji 42-letni Rishi Sunak stanie się najmłodszym premierem Wielkiej Brytanii od 200 lat, a jednocześnie pierwszym hindusem na tym stanowisku w Królestwie.

Po wycofaniu się z wyścigu o szefostwo w Partii Konserwatywnej Penny Mordaunt powiedziała, że Sunak ma jej „pełne poparcie” i dodała:

– To są bezprecedensowe czasy. Pomimo napiętego harmonogramu konkursu przywództwa jasne jest, że koledzy czują, iż dziś potrzebujemy pewności. Podjęli tę decyzję w dobrej wierze i dla dobra kraju. W rezultacie wybraliśmy teraz naszego następnego premiera. Ta decyzja jest historyczna i po raz kolejny pokazuje różnorodność oraz talent naszej partii. Jestem dumna z prowadzonej przez nas kampanii i wdzięczna wszystkim tym, którzy ze wszystkich stron naszej partii udzielili mi swojego poparcia. Wszyscy jesteśmy to winni krajowi, sobie nawzajem i Rishiemu, aby zjednoczyć się i pracować razem dla dobra narodu. Jest wiele do zrobienia.

Po pojawieniu się informacji, że to właśnie Rishi Sunak zostanie kolejnym premierem, w Wielkiej Brytanii zaczął uspokajać się rynek finansowy, a wydaje się też, że i nieco spokojniej jest w Partii Konserwatywnej.

Więcej o tej sprawie Iza Smolarek i Alex Sławiński ze Studia Londyn Radia Wnet>>>

Bogdan Feręc

Źr: BBC

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szkoda czasu na szu
Regiony górnicze pr
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.