Przyjęcie u prezydenta

Prezydent Michael D. Higgins i jego żona Sabina będą dziś po południu gospodarzami przyjęcia w ogrodzie Bloomsday w Áras an Uachtaráin.

Coroczną tradycją jest, że prezydent i jego żona rozpoczynają serię letnich przyjęć w ogrodzie specjalnym wydarzeniem upamiętniającym twórczość irlandzkiego autora Jamesa Joyce’a. Bloomsday, 16 czerwca 1904 r., to data, w której rozgrywa się powieść autora „Ulisses” z 1922 r., a święto zostało nazwane na cześć głównego bohatera książki, Leopolda Blooma.

Wydarzenie będzie prowadzone przez Seána Rocksa i obejmować ma przemówienia prezydenta Higginsa oraz historyka i związkowca doktora Johna Callowa, a także szereg występów muzycznych.

Znaczenie bibliotek i promocja czytelnictwa będą głównymi tematami tegorocznego wydarzenia, w którym udział wezmą m.in. pracownicy bibliotek z całego kraju. W sumie będzie to 74. przyjęcie w ogrodzie zorganizowane przez prezydenta Higginsa podczas obecności w Áras an Uachataráin i od czasu jego wyboru na urząd w 2011 roku.

Od dzisiaj do 3 lipca prezydent i jego żona Sabina zorganizują pięć kolejnych przyjęć ogrodowych oraz koncert, w którym weźmie udział około 3500 osób.

„Ulisses” opowiada historię Leopolda Blooma, który przeżywa zwyczajny dzień w Dublinie 16 czerwca 1904 roku. Tytuł powieści nawiązuje do „Odysei” Homera, a książka czerpie z wielu stylów i przełomowych technik literackich .

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo Radio Wnet

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Wojna na Ukrainie mo
Korki na uwięzi