Premier Martin leci na Ukrainę

W odpowiedzi na zaproszenie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego premier Micheál Martin udaje się dzisiaj z pierwszą oficjalną wizytą na Ukrainę.

Martin odwiedzi dzisiaj Kijów, natomiast sama wizyta jest efektem osobistej rozmowy telefonicznej prezydenta Zełenskiego z irlandzkim premierem, która miała miejsce nieco ponad dwa tygodnie temu. Podczas tej rozmowy ukraiński przywódca dziękował taoieachowi za pomoc, jakiej Irlandia udziela Ukrainie i Ukraińcom, a jednocześnie wyraził podziękowanie za wsparcie, jakiego udzielają jego narodowi irlandzkie władze na arenie międzynarodowej, w tym w staraniach o członkostwo w UE.

Z informacji, jakie przekazuje Biuro Prasowe Premiera, wiadomo, że Micheál Martin wyrazić ma solidarność z walczącym narodem Ukrainy, ale omówione zostaną również sposoby wsparcia kraju ogarniętego wojną.

Podczas pobytu na Ukrainie zaplanowano wizyty w miejscach, gdzie rosyjska armia dokonała największych zniszczeń, a także tam, gdzie ostrzał artyleryjski Rosjan, przyczynił się do największych strat i zginęło najwięcej ludności cywilnej. Mówi się również, że premier Martin podkreśli podczas wizyty nieustające poparcie Irlandii w kwestii przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Nie wiadomo, w jakim kierunku iść będą kolejne rozmowy prezydenta Zełenskiego i premiera Martina, ale źródła podają, iż mogą to być także kwestie związane z odbudową ukraińskiej gospodarki po zakończeniu wojny.

Wcześniej wizytę na Ukrainie złożył minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney i miało to miejsce w kwietniu tego roku. Ówcześnie minister Coveney odwiedził m.in. Buczę, gdzie odnaleziono pierwsze masowe groby ludności cywilnej, która straciła życie bezpośrednio przez działania Federacji Rosyjskiej.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland ready to play
Irlandia nie reaguje
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська