Irlandia nie reaguje na niskie ceny ropy

Na stacjach paliwowych w Irlandii olej napędowy i benzyna wytrzymuje się w średnich cenach odpowiednio 2,12 i 2,14 euro za jeden litr, co nie ma odzwierciedlenia w cenach hurtowych.

Obecnie na giełdach ropy cena baryłki ropy ustaliła się na poziomie poniżej 100 $, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by i w Irlandii ceny zostały wyraźnie obniżone, ale tak się jeszcze nie dzieje. Kontrakty krótkoterminowe na ropę spadły obecnie do ceny 97,54 euro za bryłkę, co wskazuje, że świat widzi zbliżającą się recesję i próbuje reagować na tę sytuację.

Niestety nie tylko Irlandia nie zareagowała na obniżki cen ropy na światowych giełdach, bo i inne wiodące gospodarki, nie robią nic, aby obniżyć ceny dla odbiorców końcowych.

Kontrakty terminowe na ropę naftową West Texas Intermediate spadły aż o 9,3 proc. do prawie 98 $ za baryłkę, natomiast sama ropa znalazła się pod presją wczorajszej sesji, gdy akcje spadły, a dolar zyskał, co sprawiło, że towary wyceniane w tej walucie były mniej atrakcyjne. Citigroup twierdzi, że ropa może spaść w tym roku do 65 $ w przypadku recesji, co jest wyraźnym przeciwieństwem do najbardziej pesymistycznego scenariusza JP Morgan Chase z ceną 380 $ za baryłkę.

*

Co z tego wynika? Cóż tylko tyle, że wysokie ceny detaliczne paliw, utrzymywane są obecnie sztucznie, więc rządom wcale nie zależy, aby mieszkańcy ich państw płacili mniej i to znacznie mniej za paliwa pędne i grzewcze. Obecna duża redukcja cen pokazuje również, że to nie wojna na Ukrainie odpowiedzialna jest za horrendalne ceny na stacjach benzynowych, a wyłącznie chęć zysku krajów producentów i eksporterów ropy. Teraz kiedy ropa jest najtańsza od przynajmniej roku, mamy potwierdzenie, że Ukraina i wojna, była wyłącznie zasłoną dymną dla maksymalizowania zysków.

Irlandzki rząd, o ile mówi, iż na sercu leży dobro społeczeństwa, również nie poczynił żadnych kroków, by choćby zasygnalizować, że paliwa w sprzedaży detalicznej doczekają się obniżki cen, gdy tanieją na giełdach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Premier Martin leci
Ostatnie dni premier