Premier chce obniżek cen energii elektrycznej

Na spotkaniu premiera Leo Varadkara i ministra ds. energii Eamona Ryana z czterema największymi dostawcami prądu w kraju, padło stwierdzenie, że oczekują oni dalszego obniżania cen detalicznych w zakresie energii elektrycznej.

Premier i minister poinformowali, iż oczekują kolejnych obniżek cen energii elektrycznej, co ma związek z cenami hurtowymi w Europie, a także sytuacją na światowych rynkach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Electric Ireland, SSE Electricity, Bord Gáis i Energia, którzy niedawno ogłosili obniżki cen od 10% do 20%, a te będą wchodzić w życie w październiku i listopadzie.

Podczas spotkania dostawcy zobowiązali się, że w tym roku ponownie zostaną wprowadzone fundusze pomocowe, a przerwy w dostawach energii zostaną zminimalizowane poza okresem moratorium.

Jest też informacja od regulatora rynku usług publicznych, czyli CRU, który wkrótce podejmie decyzję w sprawie tegorocznego zimowego moratorium na odłączenia prądu.

Leo Varadkar w swoim wpisie w mediach społecznościowych zapewnił, że oprócz działań, jakie podejmuje względem firm energetycznych, sprawi, by i rząd wciąż pomagał w kwestii zakupu prądu, a na wsparcie gabinetu mogą liczyć przede wszystkim osoby o niższym statusie materialnym. Leo Varadkar powiedział również, że w budżecie znajdzie się pomoc dla gospodarstw domowych w rachunkach za energię, wykorzystując wpływy z nowego podatku od nadzwyczajnych zysków.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Kai Pilger on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Agencja ds. Przemocy
iPhony z nowymi ład