Pożyczkodawcy wezwani do wzięcia na siebie podwyżek stóp procentowych

Prezes Stowarzyszenia Konsumentów Michael Kilcoyne wezwał wszystkich pożyczkodawców do zobowiązania się i do zaabsorbowania dwóch pierwszych podwyżek stóp EBC, co odciąży klientów.

Taki krok zapowiedział wcześniej Permenent TSB, gdy okazało się, że Europejski Bank Centralny kilka razy zamierza podnieść stopy procentowe od kredytów. Jeżeli natomiast irlandzkie banki nie przejmą na siebie podwyżek stóp procentowych, ok. 200 000 kredytobiorców, stanie w obliczu wysokich podwyżek, co może wpłynąć na ich zdolność kredytową, a nawet mogą pojawić się problemy w spłacie kredytów.

Oficjalnie o podwyżkach stóp procentowych i wysokości podwyżek, dowiedzieć się mamy w najbliższy czwartek, kiedy EBC opublikuje swoje oświadczenie w tej sprawie, a jednocześnie poda decyzję do publicznej wiadomości.

W przypadku irlandzkich klientów podwyżka stóp procentowych kosztować może kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem nawet 1200 € rocznie, o ile wprowadzone zostaną wszystkie zapowiadane podwyżki. Wzrost oprocentowania kredytu o 0,25 punktu procentowego oznacza, że spłata kredytu stanie się droższa miesięcznie o średnio 30 €.

Banki, co jest istotne, wcale nie muszą dostosować się do apelu, jaki wystosował prezes Stowarzyszenia Konsumentów Michael Kilcoyne, gdyż mają całkowitą autonomię w zakresie stosowania podwyżek stóp procentowych, jakie nakładane są przez EBC. Oznacza to, że bez głębszego zastanowienia, automatycznie wprowadzą podwyżki oprocentowania kredytów o procent podwyżki, w tym kredytów hipotecznych, a to wpływać będzie na koszt obsługi kredytu.

Wyższe stopy procentowe to też problem do osób starających się o przyznanie kredytu, albowiem będą musieli wykazać swoją zdolność kredytową, a podwyższoną o procent podwyżki.

Nie można też wykluczyć, że z podwyżką spotkają się też osoby, które zaciągać będą kredyty o stałej stopie procentowej, co z kolei wywoływać będzie niepewność na całym rynku pożyczkowym w Irlandii, a już z całą pewnością sprawi, że zmniejszy się możliwość zaciągania kredytów, w tym tych najbardziej pożądanych, czyli hipotecznych.

Obecnie nie ma jeszcze odpowiedzi bankowców, czy pójdą drogą Permanent TSB, a prezes tego banku zapowiedział w ubiegłym tygodniu, iż pierwsze dwie podwyżki, jakie planuje wprowadzić Europejski Bank Centralny, pokryte zostaną przez bank, więc klienci TSB, doczekają się podwyżek stóp procentowych, jednak dopiero w chwili, gdy wprowadzona zostanie trzecia z zapowiadanych na najbliższy czas.

O ile EBC spełni swoje wcześniejsze zapowiedzi, w najbliższych miesiącach czekają nas dwie podwyżki stóp procentowych, które wyniosą po 0,25 punktu procentowego, natomiast trzecia planowana jest w wysokości 0,5 punktu procentowego. Wszystko jednak uzależnione ma być od poziomu inflacji, więc podwyżki stóp procentowych, uzależnione będą od wzrostu innych cen i kosztów produkcji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Destroyed Russian we
Wrześniowy sąd nad