Wrześniowy sąd nad Martinem

Problemy Fianna Fáil pogłębiają się z miesiąca na miesiąc, a pokazują to coraz częstsze wezwania do ustąpienia ze stanowiska lidera Micheála Martina, który musi zmagać się z wewnętrzną opozycją.

Wcześniej szef partii i jednocześnie premier zapowiadał, że poprowadzi tę do kolejnych wyborów, a dopiero wtedy zrezygnuje ze stanowiska. Następnie Martin stwierdził, że nie będzie kandydował w kolejnych wyborach na szefa ugrupowania, chociaż po jakimś czasie sugerował, że zdanie może zmienić.

Obecnie nic już nie jest takie pewne, bo wrześniowa konferencja Fianna Fáil może całkowicie zniweczyć plany Martina, który pod naciskiem członków własnego ugrupowania, zmuszony zostanie do ustąpienia ze stanowiska.

Jak mówi się w Fianna Fáil, Micheál Martin prowadzi partię na dno, więc aby uratować ugrupowanie przed popadaniem w dalszą ruinę, należy podjąć natychmiastowe działania, żeby odwrócić trend spadkowy. To z kolei oznacza, że trzeba wymienić szefa partii, a także zakończyć współpracę z Fine Gael, ale nie zauważa się już w oficjalnym przekazie, iż oznaczać to może koniec koalicji, więc zakończenie prac rządu.

W konsekwencji takiego postępowania konieczne stanie się rozpisanie nowych wyborów, a nie ma też pewności, że w takim przypadku Fianna Fáil uzyska lepszy od poprzedniego wynik wyborczy. Spodziewać się natomiast trzeba, że Fianna utraci kolejne miejsca parlamentarne, więc pozostanie w parlamencie, ale jako partia marginalna.

Jeżeli natomiast Martin pozostanie liderem Fianny zgodnie z jego zapowiedziami, czyli do 2023 roku, zmiana przejdzie w sposób łagodny, koalicja wciąż będzie pracować, jednak reprezentantem ugrupowania w gabinecie, nie będzie Martin, a osoba, która przejmie jego funkcję w partii.

Więcej jasności w tym zakresie będziemy mieć już we wrześniu, bo właśnie na wrzesień zaplanowano konferencję programową Fianna Fáil i wtedy Micheál Martin albo pozostanie liderem, albo zostanie zdetronizowany. Jest też jeszcze jedna zapowiedź, a ta jest potwierdzeniem części opinii, iż koalicja ma się ku końcowi, bo zjazd chce anulować jakoby wszelkie wcześniejsze umowy polityczne, jakie pozwoliły na utworzenie rządu trzech partii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Pożyczkodawcy wezwa
Jesienią gaz na wag