Potrzebny jest nowy plan dla nadawców publicznych

People Before Profit opublikowała nowy plan radykalnej reformy RTÉ i mediów publicznych, a podkreśla, że trzeba inwestować w kompleksową ogólnokrajową ustawę o mediach publicznych, obejmującą RTÉ i inne media publiczne, np. prasę, lokalne radio, firmy produkcyjne i media cyfrowe.

Plan obejmowałby zniesienie abonamentu telewizyjnego i usunięcie całej działalności komercyjnej oraz reklamowej z RTÉ.

Należy również udostępnić poważne fundusze RTÉ i szerszemu ekosystemowi nadawców publicznych. Kwota ta wyniosłaby ok. 1 miliard euro i została podzielona przez przydzielenie 500 milionów euro RTÉ i 500 milionów euro innym firmom zajmującym się mediami publicznymi.

Ten 1 miliard euro mógłby zostać zebrany dzięki 1-procentowemu podatkowi od wszystkich firm z branży informacyjnej i komunikacyjnej oraz dodatkowemu podatkowi od dużych technologii w wysokości 1,25% od największych firm ICT. Byłoby to zapewnione na podstawie znaczących reform kulturalnych i demokratycznych w RTÉ, w tym na poziomie zarządu.

Ustaliłoby to również pułapy płac dla najlepiej zarabiających i zakończyłoby fałszywe praktyki samozatrudnienia w firmie.

Z pełną polityką w tej kwestii, jaką proponuje People Before Profit, można zapoznać się tutaj.

Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

Photo People Before Profit

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia traci młod
Rekordowy lipiec dla