Potrzebny jest limit oprocentowania kredytu hipotecznego

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Jakakolwiek potencjalna podwyżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC), która nastąpi dzisiaj, będzie miała wpływ na prawie pół miliona właścicieli domów znajdujących się w trudnej sytuacji.

Mówiąc przed spodziewaną podwyżką stóp procentowych EBC, poseł Ged Nash wezwał rząd do przyjęcia niedawno wprowadzonej ustawy Partii Pracy i zmiany przepisów w celu ograniczenia oprocentowania kredytów hipotecznych.

Poseł Nash powiedział:


– Potrzebujemy teraz ograniczenia oprocentowania kredytów hipotecznych. Irlandzcy konsumenci są już nękani zmiennym oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych, które waha się od 4,5% do 2,7%. Przy rosnących stopach procentowych EBC ludzie pracujący mogą być zmuszeni znaleźć dodatkowe 400 euro miesięcznie, nawet na stosunkowo skromnej hipotece w wysokości 250 000 euro, aby pokryć koszty serii podwyżek oczekiwanych w tym i przyszłym roku. Dla setek tysięcy ludzi jest to po prostu niezrównoważone, zwłaszcza w czasach, gdy koszty życia wymykają się spod kontroli. W rzeczywistości młoda osoba lub para kupująca swój pierwszy dom będzie wciągnięta poza granice swoich możliwości z powodu tych podwyżek, podczas gdy młode rodziny, które mają jeszcze lata na spłatę kredytów hipotecznych, będą musiały zmierzyć się z nieznośnym obciążeniem finansowym z powodu rosnących stóp procentowych. Potrzebujemy, aby rząd włączył się tutaj, a Bank Centralny zapewnił drogę do dostosowania oprocentowania kredytów hipotecznych w Irlandii do normy UE. Irlandia ma już drugie najwyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w UE, ustępując jedynie Grecji. Poprzedni rząd powiedział, że konkurencja rozwiąże ten problem. Zamiast tego mamy banki opuszczające rynek, a pozostali pożyczkodawcy pozostali na pierwszym miejscu w podnoszeniu kosztów. Partia Pracy ma prawodawstwo, które pomaga złagodzić ucisk i obniżyć stopy EBC, co odciąży ludzi. Nasza ustawa o zmiennym oprocentowaniu kredytów hipotecznych w Banku Centralnym czerpie inspirację z projektu ustawy przedłożonego przez ministra wydatków publicznych Michaela McGratha, nie raz, ale dwa razy, kiedy był rzecznikiem Fianna Fáil ds. finansów. Jeśli jego ustawa była konieczna wtedy, w epoce niskich stóp procentowych, zgodzi się, że teraz jest to absolutnie pilne. Nasze przepisy umożliwią Bankowi Centralnemu, jako regulatorowi, przeprowadzanie szczegółowych ocen rynku i zachowania instytucji finansowych, co ostatecznie umożliwi regulatorowi nałożenie limitów na oprocentowanie kredytów hipotecznych pobieranych przez banki w przypadku prywatnych domów, w których występuje niedoskonałość rynku. Oireachtas już nałożył limit na stopy procentowe dla pożyczkodawców. Pokazuje to, że nie ma konstytucyjnych przeszkód umożliwiających Bankowi Centralnemu interwencję na rynku i wprowadzenie rozsądnych limitów stóp procentowych naliczanych przez dostawców usług finansowych. Jedyną przeszkodą jest duszący menedżeryzm i brak woli politycznej na szczeblu rządowym. Ograniczenie oprocentowania kredytów hipotecznych pozwoli rodzinom zaoszczędzić tysiące euro przez cały okres ich spłaty. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
AIB musi znieść op
Rzadko i niechętnie

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!