Potrzebna tymczasowa i ukierunkowana ulga w oprocentowaniu kredytów hipotecznych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rzecznik prasowy Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty ponownie wezwał rząd do wprowadzenia tymczasowej i ukierunkowanej ulgi w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w celu wsparcia gospodarstw domowych.


Poseł z Donegal przemawiał, gdy AIB ogłosiło, że zwiększa stałe i zmienne stawki oprocentowania dla posiadaczy kredytów hipotecznych.

Poseł Doherty powiedział:


– AIB ogłosiło, że podnosi stałą stopę procentową nawet o 0,7 punktu procentowego, a standardową stopę zmienną o 0,65 punktu procentowego. Spowoduje to znaczny wzrost kosztów kredytów hipotecznych dla kredytobiorców, w tym tych, którzy w nadchodzących miesiącach zniosą stałą stopę procentową. Decyzja AIB o podniesieniu stawek tylko dla domów używanych jest wątpliwa, biorąc pod uwagę, że wysokie ceny nowych domów są poza zasięgiem tak wielu osób próbujących kupić swój pierwszy dom. Prawdopodobnie będziemy świadkami kolejnych podwyżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach w wyniku ośmiokrotnego podwyższenia przez EBC głównej stopy procentowej w ciągu mniej niż roku. Ponieważ tak wiele gospodarstw domowych zmaga się z rosnącymi kosztami kredytów hipotecznych, będąc w uścisku szerszego kryzysu związanego z kosztami utrzymania, należy wprowadzić tymczasową i ukierunkowaną ulgę w oprocentowaniu kredytów hipotecznych, aby wesprzeć je częścią tych rosnących kosztów. Wiemy, że istnieją dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych, których pożyczki są utrzymywane przez fundusze sępów, które odnotowały ogromne podwyżki odsetek, którymi są obciążane, a niektóre z nich mają obecnie oprocentowanie sięgające 8 procent. Państwo może i powinno podać pomocną dłoń. Sinn Féin zaproponowało program wsparcia odsetek od kredytów hipotecznych, który zapewniłby ulgę w 30 procentach zwiększonych kosztów odsetek, z którymi borykają się gospodarstwa domowe od lipca ubiegłego roku. To wsparcie, ponieważ tak wiele gospodarstw domowych doświadcza ogromnego szoku dochodowego, przyniosłoby prawdziwą ulgę gospodarstwom domowym. W związku z prawdopodobnymi dalszymi podwyżkami stóp procentowych w nadchodzących miesiącach nadszedł czas, aby bezzwłocznie wprowadzić tę ukierunkowaną i tymczasową ulgę w oprocentowaniu kredytów hipotecznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Konieczna jest funda
Strajk pracowników

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!