Poseł chce podniesienia wieku uprawiającego do kupowania tytoniu i e-papierosów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wiek uprawniający do kupna tytoniu i e-papierosów powinien zostać podniesiony do 21 lat – powiedział poseł Colm Burke.

Podniesienie wieku zakupu tytoniu i produktów do wdychania nikotyny z 18. do 21. roku życia było jedną z kluczowych propozycji z niedawnego raportu Tobacco 21 Alliance. Rzecznik ds. zdrowia w Fine Gael i poseł z Cork North Central Colm Burke, wzywa więc rząd do rozważenia między innymi tej propozycji.

Poseł Burke był gospodarzem wydarzenia zatytułowanego „Tytoń 21: sprawa o podniesienia wieku uprawniającego do sprzedaży tytoniu i e-papierosów w Irlandii”.

Wydarzenie obejmowało prezentacje z Irish Heart Foundation i ASH Ireland, Council of the Irish Heart Foundation, wszystkie we współpracy z Sojuszem Tobacco 21.

Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się Aoife Ní Riain, mówca młodzieżowy z absolwentów Limerick Comhairle na nÓg, Chris Macey, dyrektor ds. rzecznictwa, Irish Heart Foundation, Norma Cronin, przewodnicząca ASH Ireland, Council of the Irish Heart Foundation oraz dr Emmet O’Brien, konsultant w zakresie chorób układu oddechowego, Szpital Beaumont. Dr Paul Kavanagh, specjalista medycyny zdrowia publicznego, HSE, również dołączył do panelu podczas sesji pytań i odpowiedzi.

Poseł Burke powiedział:

– W  Raporcie w sprawie przedlegislacyjnej kontroli zdrowia publicznego (produkty do inhalacji tytoniu i nikotyny) z 2019 r. wydanej przez Komitet Zdrowia Oireachtas zawarto zalecenie, aby minister zdrowia przeprowadził przegląd tych badań. Stany Zjednoczone wprowadziły Tobacco 21 (T21), jako prawo federalne w 2019 roku. Stany, które wpłynęły na środki T21, zanim stały się federalne, odnotowały spadek palenia wśród 18-20-latków między 21,7% a 33,9%. Tu, w Irlandii, T21 cieszy się dużym poparciem społecznym, co pokazał sondaż Ipsos dla Irish Heart Foundation. To pokazało, że popiera ją 73% dorosłych Irlandczyków i 70% w przedziale wiekowym 18-24.  Tymczasem badania HSE wykazały, że 71% osób w wieku 15 lat i starszych wspierało Tobacco 21, w tym 73% 15-17-latków i 66% 18-20-latków. Irlandia ma silną, uznaną na całym świecie historię kontroli tytoniu. Jednak spadek palenia opóźnił się, a nawet odwrócił. Palenie wśród ogólnej populacji wzrosło do 18% w 2021 r. z 17% w 2019 r., podczas gdy palenie wśród nastolatków wzrosło do 14,4% w 2019 r. z 13% w 2015 r. Wcześniej opowiadałem się za tym, aby Irlandia odgrywała wiodącą rolę w ograniczaniu poziomu nikotyny w papierosach i że e-papierosy muszą podlegać surowym ograniczeniom reklamowym podobnym do wyrobów tytoniowych. Propozycja ta byłaby kolejnym krokiem w kierunku ograniczenia spożycia tytoniu w Irlandii i wspierania zdrowia publicznego. Te propozycje muszą być teraz rozważone i wzywam rząd do rozpoczęcia poważnej dyskusji w tej sprawie.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Alessandro Zambon on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmniejsza się iloś
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.