Ponowny wzrost ilości wypowiedzeń najmu

Decyzja rządu, która zakończyła okres zakazu wypowiedzeń, od dawna już okazuje się brzemienną w skutkach, o czym informuje RTB.

Nowe dane pochodzące z Residential Tenancies Board (RTB) pokazują, że w drugim kwartale 2023 r., kiedy wygasało moratorium na eksmisje bez winy, wydano ogółem 5735 wypowiedzeń najmu. Oznacza to wzrost o prawie 1000 wypowiedzeń w porównaniu z pierwszym kwartałem roku, w którym wydano 4753 wypowiedzeń.

Moratorium na eksmisje bez winy zostało wycofane od początku kwietnia do 18 czerwca, co wywołało w kraju wiele komentarzy, najczęściej niepochlebnych, a rząd był wówczas mocno krytykowany przez opozycję w irlandzkim parlamencie.

Według najnowszych danych z RTB zdecydowana większość właścicieli, którzy wręczyli najemcom wypowiedzenie, zrobiła to, ponieważ chciała zbyć swoją nieruchomość. W sumie 3633 z doręczonych wypowiedzeń, jako powód wystawienia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy najmu zawierało informację o zamiarze sprzedaży nieruchomości.

Większość z nich dotyczyła Dublina, gdzie wydano 2298 wypowiedzeń najmu.

W lipcu weszło w życie nowe ustawodawstwo, które wymaga od właścicieli przesłania kopii wszystkich zawiadomień o wypowiedzeniu do RTB tego samego dnia, w którym zawiadomienie zostało doręczone najemcy.

Wypowiadają się o tej sprawie, taoiseach Leo Varadkar powiedział, że większość wypowiedzeń nie skutkuje eksmisją ludzi z ich domów, gdyż nie mają podstaw prawnych.

Leo Varadkar nadmienia:

– Wiele wezwań do opuszczenia domów jest nieważnych, a zdecydowana większość osób, którym doręczono zawiadomienie o eksmisji, jest w stanie znaleźć alternatywne mieszkanie lub inne miejsce do wynajęcia. Myślę, że trudność z tymczasowym zakazem eksmisji polegała na tym, że nie zmniejszył on bezdomności, a tylko odroczył problem, który następnie się pogłębił. A to nie jest rozwiązanie.

Premier Varadkar powiedział, że rozwiązaniem problemu jest dalszy wzrost podaży mieszkań, rozwój programów o przystępnych cenowo czynszach, budowa większej liczby mieszkań socjalnych i wprowadzenie nowych stref presji czynszowej.

Reagując na liczby, jakie przekazało RTB, rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin – wezwał do ponownego wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy, dopóki liczba osób w mieszkaniach zastępczych nie zacznie spadać.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Jan Gemerle on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja roczna jest
Księga Henocha