Płaca minimalna powinna wzrosnąć

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU) rozpoczął kampanię i naciska na Komisję ds. Niskich Płac, aby na przyszły rok zaproponował istotną podwyżkę płacy minimalnej.

Wg ICTU, które reprezentuje prawie połowę pracowników w kraju, krajowa płaca minimalna powinna zostać podniesiona do poziomu, który zapewniać będzie odpowiednie utrzymanie. Oznacza to tyle, iż proponuje się podniesienie płacy minimalnej w Irlandii o 18%, więc znacznie więcej, niż było to kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli natomiast płaca minimalna podniesiona zostanie zgodnie z propozycją ICTU, Low Pay Commission podniesie tym samym najniższą stawkę wynagrodzenia o 2 € za godzinę pracy.

Wówczas uzna się, że płace zaczęły nadążać za inflacją, a i stanie się to wyrównaniem płac sprzed okresu inflacyjnych wzrostów.

Jeżeli Komisja Niskich Płac wsłucha się w propozycję Kongresu Związków Zawodowych, płaca minimalna od 1 stycznia 2024 roku mogłaby wynosić 15,30 € za godzinę pracy.

Propozycje ICTU to jedna strona medalu, bo z tą raczej nie będą chcieli zgodzić się pracodawcy, a ci zazwyczaj mają swoje zdanie i nie jest ono zbieżne z oczekiwaniami związkowców oraz pracowników. Ważne jest również, a znamy to z lat poprzednich, że pracodawcy poprzez swoje reprezentacje branżowe, naciskają na Low Pay Commission, aby, o ile podwyżki są konieczne, były na najniższym możliwym poziomie.

Co także jest ważne, Komisja ds. Niskich Płac, nigdy wcześniej nie podjęła takiej decyzji, aby podnieść płacę minimalną o więcej, niż 20, 30 lub 50 centów za godzinę, więc raczej z cudem graniczyć będzie decyzja, w której najniższa stawka godzinowa wzrośnie o 2 €.

Decyzji Komisji Niskich Płac spodziewać się możemy już całkiem niedługo, ponieważ jej zatwierdzenie przez rząd i parlament nastąpić musi wraz z akceptacją budżetu na rok przyszły, więc oficjalna opinia Low Pay Commission pojawi się prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami, a najdalej w miesiącach letnich.

ICTU dodaje, że do 2025 roku powinna w kraju pojawić się też płaca wystarczająca na utrzymanie, więc pierwszym krokiem do tego, stanie się podniesienie płacy minimalnej o żądane 2 €.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Bastian Riccardi on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gwiazdy i znane nazw
Nie żyje Tina Turne