Pierwszy certyfikat IRIS Gold w Europie dla NEWAG S.A.

Newag S.A., wiodący polski producent kolejowy, jako pierwsza firma w Europie otrzymał Gold Quality Performance Level potwierdzający spełnienie wymagań standardu ISO/TS 22163 (IRIS) na najwyższym możliwym poziomie.

To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane przez organ wykonawczy IRIS Management Center (IMC) Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kolejowego (UNIFE*) w powiązaniu z procesem certyfikacji realizowanym przez Bureau Veritas Certification.

ISO/TS 22163:2017 to specyfikacja techniczna dla międzynarodowego standardu zarządzania jakością i biznesem w przemyśle kolejowym IRIS (ang. International Railway Industry Standard), który został opracowany przez wiodących producentów taboru szynowego – zrzeszonych w UNIFE – w celu zapewnienia i ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa i jakości produktów w globalnym łańcuchu dostaw dla kolei. Procedura certyfikacji – określona jako IRIS Certification® – jest skierowana do producentów taboru kolejowego i ich dostawców, producentów infrastruktury oraz biur projektowych i firm utrzymaniowych.

W 2020 roku zostały wprowadzone dodatkowe kryteria towarzyszące procesowi certyfikacji IRIS. Aby wyróżnić i zmotywować firmy do ciągłego zwiększania działań w kierunku tworzenia lepszych i bardziej zaawansowanych rozwiązań zarządzania jakością dodano trzy poziomy oceny systemu zarządzania – brązowy, srebrny i złoty, określane jako ”Quality Performance Levels”.

„Gold Quality Performance Level to najwyższy oraz najbardziej prestiżowy stopień oceny Systemu Zarządzania Jakością na zgodność ze standardem ISO/TS 22163:2017 (IRIS rev.03). Aby uzyskać Gold Quality Performance Level, aspirująca organizacja musi wykazać doskonałe wyniki w 3 filarach systemu – zgodności z wymaganiami, funkcjonowania procesów i wreszcie percepcji klienta, potwierdzonej oficjalnymi rekomendacjami. Wnioskowanie o poziom GOLD wymaga odpowiedniego planowania procesu audytu – UNIFE obserwuje planowanie, wysyła swojego przedstawiciela, który jest obecny przez cały czas trwania oceny oraz weryfikuje treść raportu. Spełnienie wymagań postawionych wobec organizacji starających się o Gold Quality Performance Level ma na celu zapewnić, że najwyższy poziom oceny będzie przyznawany liderom branży kolejowej – firmom, których system organizacji wewnętrznej, zarządzania biznesem oraz postawa wobec klientów powinny być przykładem do naśladowania oraz inspiracją dla całego rynku” – wyjaśnia Grzegorz Kaczmarek, audytor wiodący ISO/TS 22163 (IRIS) w Bureau Veritas Polska.

Według danych publikowanych przez międzynarodowe konsorcjum IRQB (International Rail Quality Board) do tej pory na świecie przyznano ponad 2100 certyfikatów IRIS.

W Polsce certyfikatem IRIS może pochwalić się ok 70 firm, dla których z osobna został określony również poziom spełnienia wymagań standardu ISO/TS 22163. Certyfikatem z wyróżnieniem na najwyższym, złotym, poziomie może pochwalić się aktualnie tylko jeden polski producent.

„Zdobycie wyróżnienia Gold Quality Performance Level przez rodzimego producenta to duży sukces. Newag S.A. jako pierwsza firma w Europie oraz jedna z pierwszych na świecie otrzymał złoty certyfikat IRIS. To potwierdza, że wdrożony w tej organizacji system zarządzania jakością spełnia najwyższe wymagania stawiane producentom taboru kolejowego. Takie uznanie dla wieloletniego klienta z branży kolejowej cieszy nas podwójnie, gdyż kolej i jej przyjazny środowisku charakter stanowią istotne miejsce w promowanej przez nas strategii zrównoważonego rozwoju” – mówi Paweł Borowicz, kierownik działu Mobility & Enterprise Risk w Bureau Veritas Polska.

„NEWAG S.A. dąży do ciągłego doskonalenia organizacji w celu zapewnienia pełnej zgodności z wymaganiami standardu ISO/TS 22163:2017 (IRIS rev.03) oraz w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania wszystkich procesów organizacyjnych. Działania te ukierunkowane są na kreowanie warunków sprzyjających wysokiemu poziomowi satysfakcji naszych klientów oraz dostaw produktów najwyższej jakości gwarantujących komfort podróży i bezpieczeństwo pasażerów.

Jesteśmy dumni, że zaangażowanie i działania podejmowane przez wszystkich pracowników Spółki, na wszystkich szczeblach organizacyjnych, przełożyły się na uzyskanie najwyższego możliwego poziomu zgodności, jako pierwszy podmiot w Europie, który skutecznie sięgnął po to wyróżnienie.

Niezależnie od uzyskania najwyższego możliwego poziomu zgodności będziemy nadal podejmować systemowe działania w celu ciągłego doskonalenia procesów organizacyjnych. Jesteśmy przekonani, że doskonalenie to niekończący się proces gwarantujący trwałą przewagę konkurencyjną” – mówi Józef Michalik, wiceprezes zarządu NEWAG S.A.

* UNIFE (French: Union des Industries Ferroviaires Européennes) – The European Railway Industry – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Kolejowego

O Bureau Veritas:

Założona w 1828 roku, firma Bureau Veritas jest światowym liderem branży TIC (Testing, Inspection and Certification) dostarczając wysokiej jakości usługi mające na celu pomoc klientom w spełnianiu stale rosnących wymagań związanych z jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy, ochroną środowiska oraz odpowiedzialnością społeczną. Zatrudniamy 80 000 pracowników w 140 krajach, na wszystkich kontynentach. W Polsce, Bureau Veritas istnieje od 1958 roku.

Bureau Veritas Certification, niezależna jednostka certyfikująca Grupy Bureau Veritas, świadczy akredytowane usługi certyfikacyjne i weryfikacyjne na całym świecie w oparciu o ponad 60 akredytacji, w tym, m.in. UNIFE – na zgodność ze standardem ISO/TS 22163 (IRIS).

Więcej informacji: www.bureauveritas.pl

O NEWAG S.A.:

NEWAG to nowoczesna firma, skutecznie łącząca innowacyjną myśl techniczną z tradycjami sięgającymi 1876 roku. Jako jedna z najstarszych firm kolejowych w Polsce NEWAG S.A ma wieloletnie doświadczenie w produkcji i modernizacji taboru kolejowego. NEWAG S.A jest wiodącym polskim producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metra i tramwajów.

NEWAG S.A. ma stabilną i wyjątkowo mocną pozycję na rynku elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz lokomotyw w Polsce. W ostatnich latach grupa kapitałowa NEWAG S.A. zdominowała krajowy rynek produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkcji i modernizacji lokomotyw elektrycznych oraz modernizacji lokomotyw spalinowych. W grudniu 2013 roku NEWAG S.A stała się spółką giełdową debiutując z sukcesem na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Więcej informacji: www.newag.pl

Źródło informacji: NEWAG

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dr hab. Arkady Rzeg
Jak pole magnetyczne