Pierwsze 120 autobusów elektrycznych powstanie w Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irlandzki rząd zgodził się, aby Narodowy Urząd Transportu (NTA) podpisał umowę na dostarczenie 120 autobusów elektrycznych, a te stanowić będą część z około 800, jakie irlandzki transport potrzebuje do transformacji.

Kontrakt na pierwsze 120 autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi dotyczy firmy Wrightbu z Galgorm w Ballymena, a o ile kontrakt realizowany będzie w odpowiedni sposób, nie wyklucza się, że wszystkie autobusy dla Irlandii, produkowane będą w tej firmie. Pierwsze 120 autobusów kosztować będą Republikę 80,4 mln €, natomiast cały kontrakt opiewać może nawet na 562 mln €, więc kwotę, jakiej od dawna nie wydawano na modernizację floty autobusowej w południowej części wyspy.

Nowe piętrowe autobusy elektryczne Streetdeck Electroliner BEV trafią do Dublin Bus, ale część jeździć będzie też po Limerick, Cork, Galway i Waterford.

Zmieni się też nieco kolorystyka autobusów elektrycznych, bo będą one pomalowane w zielono-biało-żółte barwy, więc kolorystykę Transport for Ireland. NTA pierwszych sztuk spodziewa się już w roku przyszłym, więc już wtedy mieszkańcy stolicy Irlandii, będą mogli korzystać z w pełni elektrycznych, nowych i nowoczesnych, jak zapewnia producent, autobusów miejskich.

Kontrakt z zadowoleniem przyjął minister ds. transportu Eamon Ryan, który powiedział, iż jest to też realizacja postanowień o odchodzeniu od paliw kopalnych, a irlandzkie firmy przewozowe, stać się mają wzorem dla innych przedsiębiorstw, które też powinny myśleć o zmianie swojej floty na ekologiczną.

*

Mnie natomiast nie opuszcza przeświadczenie, że jest obecnie zbyt wcześnie, aby przechodzić na samochody elektryczne, gdyż nie są one specjalnie wydajne, a może się też okazać, że wkrótce zastosowane może być całkiem inne źródło zasilania pojazdów, które odpowiadać będzie wymogom kierowców. Myślę tu oczywiście o wodorze, równie przyjaznym dla środowiska, o ile nie bardziej, bo przecież produktem ubocznym spalania wodoru jest woda. Prąd do autobusów i aut elektrycznych, do tej pory produkuje się z paliw kopalnych, a jak wiemy, w Dublinie mają przecież powstać trzy nowe elektrownie gazowe, więc i one nie będą tak do końca czyste, chociaż gaz zaliczany jest do czystych źródeł energii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Strajki w Ryanair co
Uwaga. Minister Ryan
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.