Pary żyjące w konkubinacie zasługują na takie samo współczucie jak pary małżeńskie

W najbliższą środę (26 października) ustawa Labour’s Social Welfare (renta dla pozostałych konkubentów) będzie przedmiotem debaty w Seanad, domagając się większej ochrony dla par żyjących w konkubinacie.

Wzywając do poparcia swojej ustawy, aby zapewnić partnerowi konkubentowi takie same uprawnienia, jak dla par małżeńskich, w tym do emerytury składkowej, senator Mark Wall powiedział, że współczucie należy okazywać wszystkim rodzinom, niezależnie od tego, czy są w związku małżeńskim, czy nie.

Ten problem został po raz pierwszy wniesiony do prac przez Johnny’ego O’Meara, wyborcę posła Alana Kelly’ego, który nie ma prawa do renty dla wdowców po śmierci jego zmarłej partnerki Michelle.

Pan O’Meara na początku tego roku bezskutecznie podjął sprawę z powodu dyskryminacji przez Departament Ochrony Socjalnej. Wydając swój wyrok w dniu 8 października 2022 r., orzeczenie sędziego Heslina pokazało, że potrzebna jest reforma legislacyjna, która pozwoli parom żyjącym w konkubinacie korzystać z tego samego wsparcia ze strony państwa, co małżeństwo.

To jest to, czemu ustawa stara się zaradzić.

Senator Wall powiedział:

– Według spisu powszechnego z 2016 r. w Irlandii było około 150 000 par żyjących w konkubinacie, a podczas gdy czekamy na wyniki z 2022 r., w Irlandii jest co najmniej 75 000 par żyjących w konkubinacie i z dziećmi. Chcemy, aby te rodziny były traktowane z takim samym współczuciem jak pary małżeńskie – poprzez prawo do renty wdowy/wdowca w przypadku smutnej śmierci jednego partnera. W tej chwili, jeśli partner konkubiny umiera, nie przysługuje jej prawo do renty wdowiej lub renty wdowiej z ochrony socjalnej, nawet jeśli oboje partnerzy pracowali. Ale jeśli jeden partner, mieszkając w konkubinacie, szukałby osób poszukujących pracy lub zasiłku opiekuńczego, byliby oceniani na podstawie ich wspólnego dochodu. To po prostu niesprawiedliwe. Musimy zmienić prawo, aby okazać współczucie wszystkim rodzinom. Ten problem został po raz pierwszy przedstawiony nam w poruszającej historii Johnny’ego O’Meary w 2021 roku. Michelle, partnerka Johnny’ego, Michelle, zmarła 31 stycznia 2021 roku. Jego rodzina i John nie ma prawa do żadnej renty wdowiej, mimo że zarówno John, jak i Michelle byli pracownikami. Labour Party przygotowała projekt ustawy o ochronie rodzin w sytuacjach takich, jak Johnny O’Meara. Pary żyjące w konkubinacie powinny mieć prawo do pomocy państwa, tak jak małżeństwo. Pomimo ciężkiej pracy przez całe życie, płacenia podatków i PRSI, Johnny nie był uprawniony do renty rodzinnej ani innych płatności, takich jak stypendium w wysokości 8 000 euro, przyznawane wdowcowi z dziećmi na utrzymanie po śmierci małżonka. Musimy dokonać przeglądu naszych przepisów, które uwzględniają dzisiejszą strukturę rodziny w Irlandii. Niektóre prawa nie dyskryminują. Na przykład ustawa o przystępnych cenach mieszkaniowych zapewnia równe traktowanie par mieszkających w konkubinacie, aby kwalifikować się do zakupu niedrogiego mieszkania, jeśli planują mieszkać razem, więc wspólne zamieszkiwanie jest uznawane w przypadku niektórych przepisów, ale nie w przypadku innych. Wiele par w Irlandii nie chce się żenić, a niektóre po prostu nie chcą się do tego zabrać, jak Johnny i jego zmarła partnerka Michelle. Nasze prawa i wsparcie nie pasują do sposobu, w jaki ludzie żyją swoim życiem. W naszym systemie ochrony socjalnej istnieje ogromna luka i nadszedł czas, aby to zmienić. Napisałem do minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, prosząc ją o poparcie labourzystowskiej ustawy, aby zapewnić współczucie i inkluzywność wszystkim rodzinom. Koncepcja rodziny uległa zmianie. Nadszedł czas, aby państwo dogoniło i wspierało ludzi, gdy dzieje się najgorsze. Wzywam rząd do zmiany prawa dotyczącego świadczeń z tytułu ochrony socjalnej, aby zapewnić wsparcie parom żyjącym w konkubinacie i żyjącym partnerom oraz wesprzeć tę ustawę w następną środę.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Image by 2tuetam from Pixabay

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Senator „FF” pon
Rząd nie myśli o g