Opolskie wynegocjowało rekordowe 966 milionów euro dla regionu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Ponad 966 milionów euro – na taką kwotę w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” może liczyć region. To rekordowe pieniądze dla województwa i szansa na rekordowe inwestycje. Tuż po zakończeniu negocjacji w Brukseli mówił o tym na konferencji prasowej marszałek Andrzej Buła.

Jak poinformował, z delegacją opolską spotkali się szefowie sekcji polskiej DG Regio Anchela Martinez Sarasola oraz DG Zatrudnienie Gelu Calacean. Przypomniał, że cały proces negocjacyjny, jeszcze przed ostatecznym spotkaniem w Brukseli, trwał trzy miesiące i dotyczył konkretnego programu finansowego dla województwa opolskiego.

„Urzędnicy unijni byli pod wrażeniem kompleksowego patrzenia w regionie na działania kierowane do mieszkańców  województwa, w różnych obszarach ich życia, zarówno poprzez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, jak i przez Europejski Fundusz  Społeczny” – dodał Buła.

Nowa perspektywa dla regionu to w programie „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” 966,5 miliona euro – z podziałam na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym i 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Największa dyskusja toczy się w ramach tego drugiego funduszu, dotyczącego inwestycji: jak uznać zasadność budowy tej czy innej drogi, nowej infrastruktury szpitalnej czy termomodernizacji. Te wszystkie dylematy trzeba rozwiązać w takich konkretnych rozmowach i temu poświęciliśmy m.in. te trzy miesiące. Na spotkaniu w Brukseli delegacja opolska zwracała szczególną uwagę na powiązanie projektów społecznych z inwestycyjnymi. To jest chyba nasze największe wyzwanie na obecną chwilę, bo to np. przygotowanie takiego programu profilaktycznego w ochronie zdrowia, który byłby zakończony elementem rozbudowy czy poprawy infrastruktury w tej dziedzinie” – wyjaśniał marszałek.

W nowej perspektywie region nie zrezygnuje z zarządzania funduszami europejskimi poprzez subregiony, co to się bardzo sprawdziło.

„Wyjaśniliśmy w Komisji Europejskiej, że subregion jest ważny, bo nasi mieszkańcy wiążą swoją przyszłość i życie prywatne  z miejscem zamieszkania, jakim są gmina, powiat i właśnie subregion; będzie to prawdziwe i dobrze zbudowane partnerstwo. Partnerstwo ze zwiększonymi pieniędzmi, bo w tej perspektywie subregiony miały do dyspozycji 14%, a w przyszłej będą miały już 25% z programu. I to będą nie tylko fundusze infrastrukturalne, jak do tej pory, ale i społeczne” – mówił marszałek Andrzej Buła.

Pierwsze nabory w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” spodziewane są na początku przyszłego roku.

Źródło informacji: PAP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Felieton sobotni Jan
Karolina Malinowska:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!