Od przyszłego tygodnia wchodzi zakaz używania e-hulajnóg

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister transportu Eamon Ryan podpisał ustawę o zakazie używania elektrycznych hulajnóg w miejscach publicznych, a przepisy zaczną obowiązywać od przyszłego poniedziałku.

Zakaz obowiązywać będzie dla osób, które nie ukończyły 16. roku życia, a jednocześnie systematyzują prędkość poruszania się po drogach publicznych, gdzie maksymalną dozwoloną będzie 20 km/h. Dodatkowo nowelizacji określa wymagania dotyczące oświetlenia e-hulajnóg, które mają być wyposażone w białe światło z przodu i czerwone z tyłu, a także odpowiedni system hamowania, zapewniający skrócenie drogi hamowania do minimum.

W rozporządzeniu ministra transportu znalazł się również zakaz jazdy na e-hulajnogach przez więcej niż jedną osobę, a i zakaz montowania fotelików gdziekolwiek na pojeździe.

Każda e-hulajnoga musi być również całkowicie sprawna technicznie i nie może zagrażać innym uczestnikom ruchu, ale i być bezpieczna dla pieszych. W rozporządzeniu znalazło się także stwierdzenie, iż e-hulajnogi nie mogą utrudniać ruchu kołowego i pieszego.

Tu pewna ciekawostka, ponieważ nowe przepisy, jakie wejdą w życie 20 maja 2024 roku, stają w sprzeczności ze słowami Eamnona Ryana, jakie wypowiadał jeszcze w 2022 roku. Powiedział wówczas, że zakaz używania e-hulajnóg przez osoby poniżej 16 roku życia, „byłby nieprzemyślanym przepisem”. Słowa te padły na posiedzeniu Komisji Transportu Oireachtas, czyli połączonych izb irlandzkiego parlamentu.

Eamon Ryan mówił dwa lata temu przed Komisją:

–  Wdrażanie rzekomych środków bezpieczeństwa, które w rzeczywistości nie poprawiają ani nie podnoszą bezpieczeństwa, byłoby z naszej strony fałszywą obietnicą i złą polityką.

W najbliższych dniach rozpocznie się również kampania informacyjna, która przybliżyć ma nowe regulacje dotyczące e-hulajnóg.

Garda informuje natomiast, że w całym 2023 roku doszło do ponad 220 wypadków lub kolizji z udziałem użytkowników e-hulajnóg.

Bogdan Feręc

Źr. Extra.ie

Photo by Christina Spinnen on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Cienka szyba
4PRZEZ4 T. Wybranows