Od dziś darmowe wizyty lekarskie dla dzieci

Lekarze rodzinni ostrzegają, że służba zdrowia, nie będzie miała możliwości radzenia sobie z rozszerzonym programem darmowych wizyt lekarskich dla dzieci.

Od dzisiaj wszystkie dzieci poniżej ósmego roku życia będą mogły korzystać z bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego, a wkrótce wszyscy, którzy zarabiają poniżej 46 000 euro, będą mogli zrobić to samo. Zmiana ogłoszona została w zeszłorocznym budżecie i opisana była przez Departament Zdrowia jako „największe rozszerzenie dostępu do bezpłatnej opieki GP w historii państwa”, co miało stać się jednym z sukcesów tego rządu.

W rozmowie z NewsTalk lekarz rodzinny z Monaghan Illona Duffy powiedziała, że ​​czuje, że Departament nie docenił skali zmian, które wprowadza.

Dr Illona Duffy powiedziała:

– [Urzędnicy] sugerują, że do systemu zostanie dodanych dodatkowe 400 000 kart medycznych. To prawdopodobnie niedoszacowanie, ponieważ opierają to na fakcie, że nie wszyscy będą się o to ubiegać – dokładnie tak myśleli o U-6 i tam udowodniono, że się mylili. Szacujemy więc, że w systemie pojawi się co najmniej pół miliona nowych kart wizyt u lekarza rodzinnego.

Obecnie w Irlandii potrzeba przynajmniej 600 dodatkowych lekarzy rodzinnych, by podstawowa opieka w zakresie ochrony zdrowia została przywrócona do typowych poziomów sprzed 10 lat, a i potrzeba setek lekarzy specjalistów i pielęgniarek w szpitalach, by listy oczekujących zaczęły się istotnie zmniejszać.

Poseł Paul Murphy z People Before Profit o opisał Irlandię jako „skrajnie odstającą” w UE, jeśli chodzi o pobieranie opłat od obywateli za wizyty lekarskie i powiedział, że na dłuższą metę przyniesie to korzyści, ale tylko służbie zdrowia.

Paul Murphy:

– Przeciętna rodzina wydaje prawie 1000 euro rocznie na cele medyczne… To ogromny koszt dla takiej rodziny. Dla wielu ludzi, w wyniku racjonowania dostępu do opieki lekarza rodzinnego w zależności od zamożności, wiele osób nie idzie do lekarza, kiedy naprawdę powinni to zrobić. Kilka lat temu przeprowadzono badanie, w którym jedna na pięć osób z Republiki Irlandii stwierdziła, że ​​miała problem zdrowotny w poprzednim roku, a nie poszła do lekarza z powodu braku pieniędzy. Podczas gdy liczba ta wynosiła tylko 2% na Północy – ponieważ dostęp do opieki lekarskiej jest tam bezpłatny.

Poseł Murphy uważa, że ​​​​zmiana podejścia oszczędziłaby pieniądze służby zdrowia w dłuższej perspektywie, ponieważ, lepiej jest wykryć chorobę w jej pierwszych stadium, niż później stosować drogie i długotrwałe metody leczenia.

Już jesienią dla osób zarabiających poniżej 46 000 euro rocznie, dostępne będą bezpłatne karty wizyt u lekarza rodzinnego.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by Online Marketing on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Sztuczne mięso poja
Uwaga na oszustwa za