Uwaga na oszustwa zakwaterowania

W internecie rozpoczął się ruch związany z poszukiwaniem mieszkań dla studentów, co aktywizuje również oszustów, a ci zaczęli proponować do najmu nieistniejące mieszkania.

Jak podaje Garda, oszustwa związane z zakwaterowaniem, wzrosły w roku ubiegłym o 38%, a i w tym policjanci otrzymali w pierwszej połowie roku setki zgłoszeń o próbach i oszustwach mieszkaniowych. Obecnie działania przestępców skierowane zostały w stronę studentów, którzy intensywnie poszukują zakwaterowania na kolejny rok akademicki, a Garda dodaje, że ilość oszustw w tym zakresie ma tendencję wzrostową.

Do największej ilości oszustw wobec studentów dochodzi w sierpniu i wrześniu, wynika z policyjnych statystyk, a w latach 2019 – 2023 skradziono już ok. 2 mln €.

W 2022 r. nastąpił gwałtowny wzrost przestępczości w tej formie, a statystyki Gardy ujawniają, że połowa wszystkich ofiar ma mniej niż 25 lat, z czego kolejna połowa mieszka w Dublinie, a 55% to kobiety.

Garda radzi osobom szukającym zakwaterowania, aby w miarę możliwości korzystały z pośredników w wynajmie i upewniały się, że strona internetowa, z której korzystają, jest prawdziwa. Policjanci doradzają również, aby nie płacić czynszu gotówką, przez Revoluta lub w kryptowalutach. Dodają, że najlepszym sposobem ochrony jest upewnienie się, że masz umowę najmu i pokwitowanie depozytu.

Kwoty, jakie najczęściej padały łupem złodziei, wahały się od 700 do nawet 1800 euro.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by Thought Catalog on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Od dziś darmowe wiz
Konsultacje – Wnio