„Oburzająca wysokość czynszów”

Rząd musi traktować mieszkalnictwo jak kryzys, to podstawa.

Rzeczniczka Partii Pracy Rebecca Moynihan powiedziała, że ​​każda osoba żyjąca w bezdomności reprezentuje lata zmarnowane przez Fine Gael i Fianna Fáil w walce z kryzysem mieszkaniowym.

Senator Moynihan wzywa rząd do przyspieszenia wykorzystania z pustych i opuszczonych domów, a także do wdrożenia szeregu środków mających na celu złagodzenie presji na najemców. Senator powiedziała, że rząd musi działać w trybie pilnym.

Senator Moynihan stwierdziła:

– Obecnie w Irlandii mieszka 10 492 osób, w tym 3071 dzieci, bez miejsca, które mogliby nazwać domem. To haniebne i reprezentuje całkowitą awarię systemów oraz zmarnowane lata, jakie u władzy jest Fine Gael i Fianna Fáil. Tutaj mogą znaleźć się realne rozwiązania dla tych, którzy potrzebują domu. Ale w odpowiedzi rządu nie ma poczucia pilności. Wiemy, że ponad 57 000 nieruchomości jest wolnych w całym kraju. Gdyby ten rząd wstał i wszedł w to, przekształciłby te nieruchomości w nowe domy dla osób żyjących w bezdomności. Wiemy, że podaż jest kluczową kwestią, dlaczego nie wykorzystać tego, co już jest dostępne? To bardzo przygnębiające dla nas wszystkich, że spacerujemy po naszych miastach, widzimy puste i opuszczone nieruchomości, kiedy wiemy, że ten kryzys mieszkaniowy dotyka prawie każdą rodzinę w kraju. Przystępność cenowa pozostaje kluczową kwestią dla osób na rynku mieszkaniowym. Na przykład minister po raz kolejny poklepał się po plecach za zmiany wprowadzone w programie HAP, gdy analiza przeprowadzona przez mój urząd wykazała, że ​​nawet przy proponowanych podwyżkach po prostu brakuje mieszkań dla tych, którzy ich potrzebują. System HAP załamał się, a przejście z bezpośredniego budownictwa socjalnego do HAP było katastrofą dla osób znajdujących się na dole rynku mieszkaniowego, doprowadzając tych ludzi do bezdomności. Długoterminowo potrzebujemy znacznie więcej mieszkań socjalnych budowanych na dużą skalę, ale krótkoterminowo musimy zrewidować podstawowe limity HAP, tym razem z rzeczywistym odniesieniem do aktualnej stopy rynkowej, ponieważ wyraźnie nie odzwierciedlają one oburzającej wysokości czynszów. W szczególności osoby samotne mają duże problemy ze znalezieniem mieszkania, co znajduje odzwierciedlenie w liczbie bezdomnych w czerwcu. Żadne dziecko nie powinno żyć w zagrożeniu bezdomnością. Z 1385 rodzin zarejestrowanych jako bezdomne w czerwcowych danych, ponawiam mój apel do rządu o rozpoznanie potrzeb dzieci w rodzinie i ponowne rozważenie Ustawy o Bezdomnych Rodzinach Partii Pracy, która uwzględnia potrzebę szczególnej ochrony dla dzieci, jak również dla ich matek. Organizacje charytatywne dla bezdomnych konsekwentnie mówią nam, że ważne jest wzmocnienie prawa, aby wspierać rodziny w sytuacjach kryzysowych. Oczywiście istnieje cały zestaw innych środków dostępnych dla rządu – zakaz eksmisji, aby rzeczywiście powstrzymać ludzi przed wejściem bezdomnych z rynku prywatnego, przede wszystkim zaostrzone podstawy eksmisji lub tymczasowe zamrożenie czynszu. Opozycja konsekwentnie współpracowała z rządem, próbując dokonać postępu w kryzysie naszego pokolenia. Jednak od czasu do czasu widzimy, jak wąskie polityczne interesy własne, przebijają fair play i rozsądną politykę.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Fine Gael musi nakre
Jacek Jaszczyk – w