Niepowodzenie w walce z kryzysem mieszkaniowym tworzy bombę zegarową ubóstwa

 

– Niepowodzenie w rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego będzie miało katastrofalne skutki dla całych pokoleń młodych ludzi –

Według rzecznika socjaldemokratów ds. mieszkalnictwa Ciana O’Callaghana, kryzys mieszkaniowy w Irlandii tworzy bombę zegarową z powodu ubóstwa i z powodu rosnącej liczby ludzi, którzy będą zmuszeni do płacenia czynszu jeszcze długo po przejściu na emeryturę.

Poseł O’Callaghan odpowiedział na badanie ESRI, które wykazało, że odsetek osób starszych żyjących w ubóstwie może wzrosnąć z 14 do 31 procent z powodu załamania się wskaźnika posiadania domów.

O’Callaghan stwierdził:

– Liczby w najnowszym raporcie są niezwykle surowe. Liczba osób w wieku od 25 do 34 lat, które posiadają własny dom, zmniejszyła się o ponad połowę w latach 2004-2019, spadając z 60 do zaledwie 27 procent. Historycznie niski poziom posiadania domów tworzy bombę zegarową ubóstwa z powodu rosnącej liczby ludzi, którzy będą zmuszeni nadal płacić czynsz długo po przejściu na emeryturę. ESRI szacuje, że odsetek osób starszych żyjących w ubóstwie osiągnie zawrotne 31 procent. To koszmarny scenariusz, który nieuchronnie stanie się ponurą rzeczywistością, chyba że rząd podejmie poważne działania w celu rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Niestety nic nie wskazuje na to, że to robi. Ten rząd i poprzednie rządy kierowane przez Fine Gael nieustannie obiecywały zwiększać wskaźniki posiadania domów. Zamiast tego pod ich okiem sytuacja stopniowo się pogarsza. To niepowodzenie w rozwiązaniu kryzysu mieszkaniowego będzie miało katastrofalne skutki dla całych pokoleń młodych ludzi, którzy teraz patrzą w niepewną przyszłość związaną z niepewnością mieszkaniową i ubóstwem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Podatek od wolnych n
Rząd nie ma już wi