Niepokojące dane z rynku usług

Tempo rozwoju sektora usługowego wykazał znaczne spowolnienie w czerwcu, a wskazują na to dane z najnowszego indeksu menedżerów ds. zakupów (PMI), jaki prowadzi bank AIB.

Jako powody podaje się rosnące koszty prowadzenia działalności, przede wszystkim ze względu na wzrost cen nośników energii, ale też wojnę na Ukrainie. Tym samym aktywność sektora usługowego w Irlandii spadła w czerwcu do 55,6 punktu z 60,2 w maju, a to oznacza, że nastroje w dziale usługowym są coraz gorsze.

Czerwiec był też miesiącem o najniższym tempie rozwoju od początku roku, a popyt znacznie osłabiła inflacja.

Równie słabo wyglądają wyniki PMI, jeżeli przyjrzeć się połączonym danym z rynku usług i przemysłu, bo w czerwcu index obniżył się do 52,8 punktu z 57,5 w maju. Dane łączne wskazują również, że czerwiec był trzecim miesiącem, w którym tempo wzrostu w Irlandii hamowało, a sam index PMI, jest już obecnie poniżej średniej długoterminowej.

Inflacja w kraju odbijała się przede wszystkim na kosztach ponoszonych przez firmy transportowe, związane z turystyką oraz wypoczynkiem, ale nie można powiedzieć, aby inflacja nie wpływała na inne sektory działalności biznesowej na wyspie. Jest też sektor, który opiera się ogólnemu trendowi spadkowemu, więc usługi finansowe, kolejny raz zanotowały wzrost i była to branża, która rozwijała się najszybciej w kraju.

Jest również dobra wiadomość, bo irlandzki index PMI, jest znacznie powyżej średniej unijnej, a to oznacza, że gospodarka Republiki Irlandii, znacznie lepiej radzi sobie z inflacją i znacznie szybciej może odzyskać sprawność po tej zapaści.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejne dni strajku
Powstanie Komisja ds