Nie będzie stanu wyjątkowego w Irlandii – koalicja przeciw

Poseł Eoin Ó Broin skrytykował „haniebne” głosowanie rządu przeciwko ogłoszeniu stanu wyjątkowego w zakresie mieszkalnictwa.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin w ostrych słowach skrytykował decyzję rządu o głosowaniu przeciwko wnioskowi o ogłoszenie sytuacji kryzysowej w kraju i ocenił ja, jako „haniebną”.

Deputowani rządowi odrzucili wniosek Sinn Féin w Dáil, co oznacza, że nie będą wprowadzone w Irlandii mechanizmy, które przez cały okres obowiązywania stanu wyjątkowego, chroniłyby lokatorów.

Poseł Ó Broin powiedział:

– Rząd zagłosował przeciwko wnioskowi Sinn Féin o ogłoszenie stanu wyjątkowego w zakresie mieszkalnictwa. Jest to haniebne i odzwierciedla to, jak rząd całkowicie zaprzecza powadze tej sytuacji. Minister Darragh O’Brien musi zakończyć swoje błędne i złe podejście. Musi zaakceptować fakt, że jego program zawiódł i nadal zawodzi. Pod jego okiem czynsze, ceny domów i bezdomność osiągnęły rekordowe poziomy. Jego cele związane z zapewnieniem mieszkań są marne, ale jest na dobrej drodze, by przegapić nawet te. W ostatnich dniach okazało się, że jego Departament ma w tym roku szokująco niepełne wydatki w wysokości prawie pół miliarda euro, ponieważ nadal nie udaje mu się zapewnić projektów społecznych na dużą skalę i projektów przystępnych cenowo, które są rozpaczliwie potrzebne. Darragh O’Brien musi podjąć natychmiastowe działania, aby rozwiązać problem niekontrolowanych czynszów. Oznacza to trzyletni zakaz podwyżek czynszów. Oznacza to odpowiednio zaprojektowaną zwrotną ulgę podatkową, aby miesięczny czynsz wrócił do kieszeni każdego prywatnego najemcy. Oznacza to również zwiększenie i przyspieszenie dostarczania naprawdę przystępnych cenowo domów na wynajem. W tę sobotę o godzinie 13:00 ludzie mają okazję zabrać głos na wiecu Raise The Roof w Dublinie i wysłać jasny komunikat, że kryzys mieszkaniowy może i musi się skończyć.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo Creative Commons Attribution 2.0 Sinn Féin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii jest już
Prawie 8 mln zł z E