Nie będzie eksmisji tej zimy?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister sprawiedliwości Helen McEntee zapewniła, że rząd zrobi wszystko, aby zapewnić mieszkańcom kraju pozostanie w domach tej zimy.

Obecnie, jak mówiła w programie RTÉ minister McEntee, zwróciła się już do Biura Prokuratora Generalnego o pomoc prawną i ocenę przepisów, czy gabinet może wprowadzić czasowy zakaz eksmisji, i czy nie będzie to stać w sprzeczności z irlandzką Konstytucją? Helen McEntee powiedziała również, że w jej ocenie i ocenie rządu, obecna sytuacja odbiega od tej z okresu pandemii, więc należy się upewnić, czy wprowadzenie zakazu eksmisji, nie będzie kolidować z regulacjami prawnymi. Gabinet zdaje sobie sprawę z trudności na rynku mieszkaniowym, zna problemy osób chcących kupić domy i osób korzystających z najmu, a i wie o rosnącej ilości osób tracących dach nad głową, kontynuowała minister.

Helen McEntee:

– Patrzymy na to, jesteśmy bardzo świadomi faktu, że ludzie są w tej chwili pod presją. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa energetycznego i dostaw, gdzie rząd jest absolutnie jasny, że ludzie nie zostaną pozostawieni bez ogrzewania lub bez możliwości gotowania żywności, lub utrzymania swoich rodzin, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ludziom zatrzymanie ich w domach, o ile to możliwe.

Minister McEntee zaznaczyła jednak, że takie działanie ze strony rządu, może mieć „potencjalnie niezamierzone konsekwencje”, co oznacza, że kolejni właściciele domów wycofają się z rynku najmu.

Helen McEntee:

– Nie chcemy kolejnej sytuacji, w której jeszcze więcej osób opuszcza rynek w tym zakresie, ponieważ potrzebujemy tego typu właścicieli. Są to właściciele – w zdecydowanej większości przypadków – którzy współpracują ze swoimi najemcami, którzy ich wspierają, są elastyczni, gdy pojawiają się wyzwania. Potrzebujemy tego typu ludzi na rynku i musimy mieć pewność, że nie znikną.

W kontrze do tej wypowiedzi minister McEntee stanęła posłanka Sinn Féin Louise O’Reilly, która powiedziała, że rząd Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party całkowicie zawiódł, a kryzys mieszkaniowy został wyłącznie pogłębiony. Posłanka O’Reilly krytykowała też program ulgi dla najemców, „która tylko zwiększy koszty wynajmu, ponieważ nie ma zakazu podwyżek czynszów”. Przedstawicielka Sinn Féin stwierdziła również, że rząd będzie musiał w pewnym momencie przyznać się do klęski, zmienić podejście do problematyki bezdomności, ale i na tyle przemodelować swoje programy związane z zakwaterowaniem, aby faktycznie pomagać ludziom.

W podobnych słowach wypowiedziała się socjaldemokratyczna poseł Jennifer Whitmore, a „zupełnym zaniedbaniem” nazwała działanie minister McEntee w zakresie porady prawnej, bo to powinno być zrobione dużo wcześniej i Departament Sprawiedliwości, powinien takim dysponować już od kilku miesięcy, gdyż uwagę na to zwracała większa część opozycji.

Jennifer Whitmore:

– Powinno to zostać zrobione wcześniej, zanim przejdziemy do okresu zimowego. Wiedzieliśmy, że to będzie bardzo trudna zima, wiedzieliśmy, co się stanie z problemem bezdomności. A jednak zostawiasz to na ten moment, by zasięgnąć rady, to jest nie do przyjęcia. Reakcja rządu jest podobna do odpowiedzi na kryzys energetyczny, ponieważ w obu przypadkach zrobiłaś to, że czekałaś do punktu kryzysu, w którym ludzie są całkowicie zagrożeni, zanim zaczniesz przyglądać się temu i działać.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image Creative Commons Attribution 2.0

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pogodowy koszmar pod
Rząd zachęca do wy

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!