Rząd zachęca do wydawania bonów podarunkowych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Firmy w całym kraju zachęcane są przez rząd do wydawania swoim pracownikom kart podarunkowych, co pomoże im w trudnej sytuacji, a jednocześnie będzie opłacalne dla samych firm.

Gabinet w przyszłorocznym budżecie zwiększył kwotę z tytułu małych świadczeń, więc podniósł kwotę kart podarunkowych do 1000 €, jednak wciąż obowiązuje zasada, że upominek nie może być w formie gotówkowej. Wg niektórych ministrów, bon podarunkowy, jest też formą motywowania oraz nagradzania pracowników, wolnym od podatku, więc dodatkowym i całkiem sporym dochodem.

Z badań, jakimi dysponuje irlandzki rząd, wynika również, że obecnie 56% pracodawców nagradza w ten właśnie sposób osoby przez siebie zatrudniane, a gabinet chciałby, żeby ta ilość stale wrastała.

Do takich działań namawiał pracodawców minister finansów Paschal Donohoe, który powiedział:

– Zwolnienie z tytułu małych świadczeń pozwala pracodawcy na zapewnienie pracownikom ograniczonych świadczeń niepieniężnych lub nagród bez płacenia podatku dochodowego, PRSI i USC. Zwiększam roczny limit przewidziany w zwolnieniu z 500 euro do 1000 euro, a także zezwolę na przyznanie dwóch bonów przez pracodawcę w ciągu jednego roku w ramach tego zwolnienia. Proponuję, aby te zmiany obowiązywały w bieżącym roku podatkowym, aby dodatkowe świadczenia można było wypłacić w tym roku, jeśli pracodawca sobie tego życzy.

Minister Donohoe zaznaczył, że jego decyzja jest dobra dla pracodawców, jak i dla pracowników, którzy otrzymując bony, będą mogli z nich korzystać w sklepach, restauracjach i w hotelach, a co jednocześnie wspierać będzie te firmy.

Mówi się też, że karty podarunkowe i bony będą wyjątkowo przydatne tej zimy, kiedy wiele osób zmaga się już z kosztami utrzymania, a dodatkowa gratyfikacja pozwoli na zakup rzeczy, z których pracownik musiał zrezygnować.

W informacji podano również, że roczna kwota z tytułu małych korzyści, nie może przekroczyć 1000 €, gdyż wtedy pełna wartość bonu podlegać będzie opodatkowaniu.

Takie rozwiązanie, czyli zwiększenie kwoty bonów podarunkowych ucieszyło także detalistów, bo to dodatkowe wpływy do ich kas, a pozwoli na odbudowanie niższych obrotów w sklepach, restauracjach i hotelach, gdzie ogólna sprzedaż spadła już o 5,6%.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Obraz autorstwa <a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/piekny-bon-upominkowy-z-reka_21843785.htm#query=gift%20card&position=47&from_view=search&track=sph”>Freepik</a>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie będzie eksmisji
Fianna Fáil urucham

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!