Należy znieść ograniczenia dotyczące okresu oczekiwania na aborcję

Senator Partii Pracy i członkini Komisji Zdrowia Oireachtas Annie Hoey zażądała natychmiastowej publikacji przeglądu irlandzkiego prawa aborcyjnego.

Senator Hoey powiedziała, że ociąganie się przy przeglądzie funkcjonowania usług aborcyjnych w Irlandii nadal stanowi ogromne obciążenie dla kobiet w ciąży kryzysowej.

Senator Hoey stwierdziła:

– Jest bardzo mile widziane, że grupa ds. przeglądu aborcji ma zalecić bardziej współczujące podejście do zapewniania zdrowia reprodukcyjnego w Irlandii. Jednak niepokojące jest czytanie raportów, że na podstawie przeglądu może zostać powołana komisja Oireachtas – to nietypowa propozycja. Wyniki powinny zostać przedyskutowane, ale nie przychodzi mi do głowy inna, niż służba zdrowia, która byłaby przedmiotem tak wielu dyskusji. Niefortunną rzeczywistością dla tak wielu kobiet w ciąży kryzysowej jest to, że obecny system po prostu nie działa. Weźmy na przykład trzydniowy okres oczekiwania. Jeśli jesteś młodą kobietą lub nastolatką mieszkającą na obszarze bez dostępu do usług aborcyjnych, musisz odbyć dwa kosztowne wyjazdy – jeden na wstępną konsultację i drugi w celu uzyskania opieki aborcyjnej, zgodną z decyzją, którą już podjęłaś. Ten fragment ustawy jest całkowicie niewykonalny. Musimy usunąć okres oczekiwania z prawodawstwa i zlikwidować obowiązkowe konsultacje wtórne. Kobiety są więcej niż zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji. Państwo nie powinno zadawać więcej traumy i stresu kobietom w ciąży kryzysowej. Wszystkie dowody wskazują na znaczenie współczucia i dawania zaufania kobietom do poznania siebie lepiej, niż ktokolwiek inny.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poseł do PE Chris M
Pierwszy raz w Socia