Najkrótszy dzień roku

21 grudnia tego roku, dzisiaj, będziemy mieli najkrótszy dzień, chociaż ten termin jest zmienny, bo czasami przypada na 22 grudnia.

Niestety nie wpłynie to na czas naszej pracy, bo najkrótszy dzień, jest wyłącznie astronomicznym, a wtedy, słońce operuje przez zaledwie 7 godzin i 43 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Oznacza to, że słońce na nieboskłonie pojawi się w Galway o 8:49 a zajdzie o 16:20. Po drugiej stronie wyspy, czyli w Dublinie, będzie to o ok. 8 minut wcześniej, bo tyle wynosi przesunięcie na odcinku niewiele ponad 220 kilometrów.

Dobra informacja jest taka, że już od 23 grudnia, dnia zacznie niezauważalnie przybywać, a dopiero po Nowym Roku, zaobserwujemy to zjawisko naocznie.

Dzisiaj też rozpoczyna się astronomiczna zima, a jej data nazywana jest również przesileniem zimowym. W wielu kulturach dzień ten, czczony był w sposób wyjątkowy i uważany za dzień, odradzającego się słońca.

A jaka będzie pogoda w Wigilię i Boże Narodzenie? Typowo irlandzka, więc bez opadów śniegu, z niewielkim deszczykiem i długimi okresami bez opadów. Temperatura w Wigilię od 4 do 7 stopni Celsjusza, natomiast w nocy spadnie do 2 – 4 st. C. W Boże Narodzenie przewaga chmur i lekkie powiewy wiatru, jednak niewiele opadów, a termometry wskażą od 6 do 9 stopni. W nocy od 2 do 3 stopni. Kolejny dzień, czyli 26 grudnia, to już więcej opadów, ale temperatury od 7 do 10 stopni, natomiast w nocy, powyżej 3 stopni Celsjusza.

Bogdan Feręc

Źr: Astronomy Ireland/Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian