Najkrótszy dzień roku

Dla niektórych będzie to dobra, a dla niektórych osób zła informacja, ale niezależnie od tego, dzisiaj mamy najkrótszy dzień roku, a będzie to też najdłuższa noc.

Później wszystko zacznie się zmieniać, więc dnia zacznie po trzydniowym zawieszeniu przybywać, czyli iść ku lepszemu. 21 grudnia to też dzień przesilenia zimowego, więc jest też początkiem astronomicznej zimy. Przesilenie zimowe jest też lekko ruchome, bo przypada albo na 21, albo na 22 grudnia, natomiast noc przesilenia jest też nieco krótsza, jak i każda kolejna od tej, która wiąże się z równonocą wiosenną.

Przesilenie zimowe na naszej półkuli, czyli północnej, pojawia się w chwili, gdy słońce staje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca i nachylenie ziemi jest wtedy najdalsze od zenitu, więc dociera tutaj najmniej światła słonecznego.

Trochę inaczej jest z początkiem zimy i ten, kalendarzowy, wyznaczony został na 22 grudnia.

Najkrótszy dzień tego roku, więc 21 grudnia 2022 trwać będzie 7,5 godziny, a noc 16,5 godziny. W Irlandii słońce wzejdzie dzisiaj o 8:48, a zajdzie 16:19 czasu dublińskiego. Na drugim końcu wyspy wschód słońca będzie nieco później, bo o 8:55, natomiast zachód przewidziano na 16:26, co ma związek z ruchem obrotnym ziemi.

Najkrótszy dzień roku trwa ok. 7 godzin i 20 minut i jest krótszy od najdłuższego o ponad 16 godzin. Najkrótsza noc, co będzie miało miejsce dopiero w roku przyszłym, trwać natomiast będzie 7 godzin i 15 minut.

W Irlandii najbliższej nocy wszystkie obiekty dziedzictwa kulturowego podświetlone zostaną na zielono, a będzie ich w całym kraju około 100, w tym Rock of Cashel w hrabstwie Tipperary.

Na zdjęciu Rock of Cashel.

Bogdan Feręc

Źr: BreakingNews/StronaPodróży

Photo by Dave Herring on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Obniżają się wska
Naukowcy alarmują: