Możliwe są zwolnienia pracowników

Irlandzki eksport zaczyna powoli hamować, ale wzrasta też import, co może za jakiś czas przełożyć się na decyzje tutejszych producentów o zmniejszaniu ilości pracowników.

W czerwcu eksport towarów z Irlandii obniżył się o 500 mln €, więc wyniósł łącznie 12,3 mld €, w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Jednak w porównaniu miesięcznym, w czerwcu udało się wyeksportować z Irlandii towary o wartości 2,4 mld €, więc w ujęciu miesięcznym, obserwuje się wzrost, mówi Central Statistics Office.

Import wzrósł natomiast do 11,6 mld €, co jest znacznie wyższym wzrostem od oczekiwanego, więc do kraju sprowadzono o 2% towarów więcej.

Wg CSO w porównaniu pierwszego półrocza tego roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, irlandzki eksport obniżył się o 3%, a jego wartość wyniosła 102 mld €.

Import z Wielkiej Brytanii spadł w czerwcu o 20% do 1,7 mld € w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a zauważono, że największym spadkiem był import chemikaliów i produktów pokrewnych, który obniżył się o 41%. Tymczasem eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł w czerwcu o 19% do 2,3 mld € w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

CSO mówi, że UE odpowiadała za 6,708 mld €, czyli 34% całkowitego eksportu towarów w czerwcu, z czego 1,703 mld € trafiło do Belgii, 1,335 mld € do Niemiec, a 1,263 mld € do Holandii.

Stany Zjednoczone były głównym krajem docelowym spoza UE z 5,696 mld €, czyli 29% całkowitego eksportu w czerwcu.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Photo by Venti Views on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Referendum w sprawie
Zwiększy się licze