Minister Ryan wciąż przeciwny

Niezależnie od trwającego kryzysu energetycznego i możliwych problemów w zaopatrzeniu w nośniki energii, minister środowiska Eamon Ryan nadal wyraża swój sprzeciw wobec budowy nowych magazynów na skroplony gaz LNG, które mogłyby powstać u ujścia rzeki Shannon.

Minister sprzeciwia się również powstawaniu w Irlandii siłowni nuklearnych, a takie źródła zasilania uważane są przecież obecnie za zielone, jednak ocenia je jako drogie i problematyczne, a jednocześnie nieodpowiednie do potrzeb Irlandii. To jednak nie przeszkadza też liderowi Partii Zielonych w stawianiu kolejnych przeszkód, nawet w obliczu deklaracji premiera Martina, który przychylnym okiem patrzy na rozbudowę magazynów LNG.

Co ważne, już wkrótce An Bord Pleanála wyda swoją decyzję w kwestii rozbudowy magazynów na skroplony gaz, co może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Irlandii, a o ile decyzja będzie pozytywna, może zostać oprotestowana przez ministra Ryana, jako przeciwnika tego rozwiązania.

Wg ministra Ryana Irlandia powinna skupić się na niskoemisyjnych źródłach zasilania, podwyższaniu efektywności energetycznej, co wynika również z umowy koalicyjnej, jaka podpisana była w 2020 roku, jednak ponownie mało w tym wszystkim szczegółów i rozwiązań, jakie miałyby do tego doprowadzić. Pamiętamy przecież, że latem 2020 roku, gdy tworzony był obecny gabinet, nie było mowy o kryzysie energetycznym, więc kraj był w całkiem innej sytuacji.

Jak ocenili całą sprawę eksperci, systemów niskoemisyjnych na wyspie, a odpowiadających potrzebom Irlandii jest zbyt mało, a wdrożenie ich wszystkich zajmie około 10 lat, więc w tym okresie potrzeba rozwiązań, jakie zabezpieczą kraj energetycznie. Jednym z prostszych rozwiązań jest właśnie zwiększenie udziału gazu w ogólnym rachunku energetycznym kraju.

Minister Ryan stawia jednak na energię wiatrową oraz solarną, a obie nie są tak do końca czyste, przynajmniej w chwili, gdy trzeba wymienić starsze instalacje tego typu. Jak do tej pory, nie ma właściwie efektywnej metody utylizacji zużytych wiatraków wytwarzających prąd, czyli część elementów trafia najzwyczajniej pod ziemię. To jednak ministrowi środowiska w ogóle nie przeszkadza, czyli jest przeciw rozbudowie magazynów LNG, bo tak chce.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russia trying to tak
Rynek usług zwalnia