Minister przyznał, że problemem bezdomności jest brak domów socjalnych

Jak powiedział minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, nie tylko prywatny rynek najmu jest czynnikiem, który powoduje wzrost bezdomności.

Minister dodał, że dane o bezdomności są bardzo niepokojące, są też opracowania mówiące o dalszym wzroście ilości osób bez dachu nad głową, ale przyznał, że problem stanowi również niewielka ilość dostarczanych domów socjalnych. Te właśnie mogą zmienić całą sytuację i pomóc Irlandii wychodzić z kryzysu mieszkaniowego, jednak potrzeba na to trochę czasu.

Wiele lat zaniedbań w tej dziedzinie, nie jest do naprawienia w rok, czy nawet dwa, ale rząd zaczął już intensywne prace, by całą sytuację zmienić, mówił dalej minister O’Brien.

Rozwija się front inwestycji mieszkaniowych, powiedział minister, rząd zwiększa nakłady na budownictwo socjalne, ale i renegocjuje wcześniejsze kontrakty, żeby większa pula z wybudowanych mieszkań włączona została do systemu domów socjalnych i przystępnych cenowo, a przeznaczonych do zakupu.

Minister Darragh O’Brien:

Nie mieliśmy wystarczającej liczby domów, aby pomieścić ludzi – czy to domy socjalne, czy domy prywatne – taka jest rzeczywistość tego, co się dzieje.

Co ciekawe, mister wciąż bronił swojej decyzji o zakończeniu programu zakazu eksmisji, ale też braku jego zgody na wprowadzenie zakazu podnoszenia czynszów, jednak na tę kwestię zareagował poseł koalicyjny z Partii Zielonych Ciarán Cuffe, który powiedział, że zakaz podwyżek czynszów powinien obowiązywać we wszystkich budynkach o klasie energetycznej „F” lub wyższej.

Minister stwierdził jednak, że tę kwestię regulują Strefy Presji Czynszowej i możliwość podwyższania w nich czynszów o zaledwie 2% rocznie. To z kolei oznacza, że minister O’Brien niechętnie podchodzi do pomysłu koalicjanta, więc raczej nie zgodzi się na propozycję Partii Zielonych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Peter Steiner 🇨🇭 1973 on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Skarb Państwa zebra
Ryanair poprawił wy