Skarb Państwa zebrał 4 mld € podatków więcej

Dane Departamentu Finansów mówią, że państwo zebrało w pierwszej połowie roku 40,9 mld € z podatków, co stanowi 4 mld € więcej, niż zakładał plan.

Wzrost wpływów wynika przede wszystkim ze wzrostu wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych, ale też wyższych wpływów z podatku VAT i podatku dochodowego. Same wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych wyniosły 10,5 mld €, czyli o 1,8 mld € więcej od planowanych, a tylko czerwcowy wzrost wyniósł 700 mln €. Oznacza to, że czerwiec 2023 roku był lepszy od analogicznego miesiąca w roku ubiegłym, przynajmniej pod względem wpływów o 19%.

Podatek dochodowy od osób fizycznych i inne podatki dochodowe wyniosły 15,5 mld €, czyli o 1,3 mld € więcej, niż w tym samym okresie 2022 roku, a wpływy z podatku VAT wzrosły w omawianym okresie o 300 mln €.


Wpływy do budżetu z tytułu akcyzy były prawie identyczne, jak miało to miejsce w roku ubiegłym, a w pierwszym półroczu zebrano 2,6 mld €, czyli o zaledwie 400 mln € więcej.


W związku z tym ekonomiści z Departamentu Finansów uznali, że tegoroczna nadwyżka budżetowa może przekroczyć planowane wcześniej 10 mld €, a ma tendencję, aby dotrzeć nawet do kwoty 12 mld €. Wszystko zależeć będzie jednak od wyników finansowych kraju za drugie półrocze, które zwyczajowo jest w Irlandii lepsze.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Stock Birken on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zamierza zw
Minister przyznał,