Mile widziani, ale nie mogą liczyć na mieszkania

Rząd rozpocznie w tych dniach szeroką kampanię informacyjną, którą skieruje do Ukraińców, a tych zawiadomi, że nadal mogą pojawiać się w Irlandii, jednak nie otrzymają żadnej gwarancji, iż zapewnione będzie im mieszkanie.

Już przed decyzją rządu informacja o braku mieszkań dla ukraińskich uchodźców wojennych zaczęła rozchodzić się po Europie, a świadczy o tym ilość migrantów, jaka przybyła w ostatnich dniach do Irlandii. Jeszcze w piątek na lotnisku w Dublinie pojawiło się 250 Ukraińców, którzy szukali tu schronienia, ale już w sobotę było ich tylko 60.

Obecnie przekaz irlandzkiego gabinetu jest prosty, a brzmi, że kraj może przyjmować uchodźców ukraińskich, ale nie otrzymają oni żadnej gwarancji, iż otrzymają zakwaterowanie, co powiedział wicepremier Leo Varadkar.

Sprawa nabrała też tempa, bo dzisiaj w godzinach popołudniowych, minister ds. integracji Roderick O’Gorman spotka się z ukraińską ambasador Larysą Gerasko, aby przekazać jej oficjalne stanowisko gabinetu, a i poinformować o nowych zasadach, jakie obowiązywać będą Ukraińców przybywających do Irlandii.

Rząd skupił się obecnie na poszukiwaniu domów i budynków, które mógłby zakupić i przystosować je na cele mieszkalne, by tam zakwaterować uchodźców, jacy do tej pory przybyli do Irlandii, a mieszkają w domach studenckich oraz w hotelach. Gabinet ma przekazać do akceptacji Dáil nowe przepisy o podniesieniu kwoty dotacji dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy lub udostępniły im puste do tej pory nieruchomości. Potwierdziły się wcześniejsze informacje, że kwota dodatku wzrosnąć ma z 400 do 800 euro miesięcznie. Minister O’Gorman zaproponował również, aby rząd kupił nieużywane już budynki hotelowe, a te przystosowane zostały na centra zakwaterowania dla uchodźców. W ramach tych działań w rządzie powstał specjalny zespół, który poszukiwać będzie takich obiektów, a następnie zajmie się ich dostosowaniem do nowych zadań. Pozwoli to, jak dodał minister, by uwolnić kwatery prywatne, jak i większość tymczasowych miejsc zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy.

Do świąt Bożego Narodzenia powstać ma do 500 domów modułowych, a i do tych przeniesieni zostaną z hoteli, pensjonatów i domów studenckich ukraińskie rodziny z dziećmi, co da możliwość ponownego wykorzystania obiektów zamieszkiwanych obecnie przez Ukraińców na cele zgodne z przeznaczeniem.

Rozwojem budownictwa modułowego zainteresował się w istotny sposób premier Micheál Martin, co może sugerować, że budownictwo modułowe, stanie się istotnym elementem walki z kryzysem mieszkaniowym w Irlandii.

Zmiany dotyczą też osób, które przybywają do Irlandii, a uważane są za uchodźców wojennych, bo będą mogły korzystać z zakwaterowania w hotelach, pensjonatach i innych miejscach, jakie zaproponują władze i o ile takie będą posiadać, ale każdy nowy uchodźca zobowiązany zostanie do pokrywania części kosztów jego pobytu na wyspie. W pierwszej fazie tego programu Ukraińcy zobowiązani będą do zakupu jedzenia ze środków własnych, ale mówi się, że kolejne kroki doprowadzą do wprowadzenia opłat za lokale. Tak dziać się ma zarówno z nowymi uchodźcami wojennymi, jak i tymi, którzy pojawili się na wyspie wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Riverview Homes Inc

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Polish official warn
Czy Mary Lou McDonal